• Посилання скопійовано

З 2021 року ІПК більше не захищатиме платника податків від штрафів

З 1 січня 2021 року надана платнику індивідуальна податкова консультація більше не захищатиме його від притягнення до відповідальності. З норм ПКУ буде вилучено абзаци 1-2 п. 53.1

З 2021 року ІПК більше не захищатиме платника податків від штрафів

ДПС у м. Києві повідомляє, що 23 травня 2020 року набрав чинності Закон №466-IX, яким було внесено зміни  зокрема до гл. 3 «Податкові консультації».

Тепер у Податковому Кодексі (далі ПК) чітко зазначено, що контролюючі органи надають безоплатно індивідуальні податкові консультації (далі – ІПК) з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства платникам податків за їх зверненням  у паперовій або електронній формі.

До змін, внесених Законом №466 звернення платників податків на отримання індивідуальної податкової консультації приймались виключно в  письмовій формі.

Запит на отримання ІПК в електронній формі необхідно завіряти кваліфікованим електронним підписом. Вибір, у якій формі отримати ІПК, залишається за платником податків, а юридична сила ІПК, наданої в паперовій або електронній формі, – однакова.

Строк на надання платникові податків ІПК становитиме, як і зараз, 25 календарних днів (далі – к. д.). Але продовжити строк для відповіді можна буде на 15 к. д. (до змін – на 10 к. д.). Тобто максимальний строк, протягом якого платник податків отримає відповідь від ДПС, тепер дорівнюватиме 40 к. д.

Крім того, з 1 січня наступного року надана платнику індивідуальна податкова консультація більше не захищатиме його від притягнення до відповідальності – Закон №466 указаною датою виключає з ПКУ абзаци 1-2 п. 53.1.

 

Від редакції: зміни, що ми маємо щодо ІПК та їх подальшого використання, виглядають дуже безперспективними. 

По-перше, жодна ІПК не може містити тлумачення норм – це ВИКЛЮЧНА прерогатива судів.

По-друге, безперспективність полягає у тому, що всі видані ІПК та внесені до «ЗІР» станом на 01.01.2021 р – матимуть статус «до відома». 

Адже, якщо раніше ми їх могли використовували як доказ в суді, то тепер - сама ж податкова під час розгляду заперечень та скарг буде вирішувати, правильно вона прийняла ІПК чи ні, чи можуть висновки в ІПК враховуватись як підстава для звільнення від відповідальності чи ні, і т.п. 

При цьому ІПК має пред'являтись під час перевірки. Інакше суди можуть їх просто не враховувати при винесенні рішення. 

Чому це станеться? Тому що, як вище зазначили податківці, з 01.01.2021 р. з ПКУ зникне норма, яка наголошувала, що платник податків, який діяв за отриманою ним ІПК, звільняється від відповідальності (в тому числі, від штрафів та/або пені). 

Натомість наявність такої ІПК стане лише обставиною, яка доводить відсутність вини платника податків у скоєнні податкового правопорушення (пп. 112.8.2 ПКУ). А враховувати таку обставину чи ні, вирішуватимуть податківці або суд, якщо платник податків, незадоволений рішенням податківців, до нього звернеться. 

Було б добре, якщо б наявність підпункту 112.8.2 ПКУ (про який у наведеному роз'ясненні податківці, очевидно, "забули") звільняла платників податків від відповідальності, як і раніше. Тобто, було б достатньо показати отриману ІПК  при перевірці, і податківці не застосовували б штрафи та пеню. 

Але практика покаже!

 

UPD_12.06.2020

За новою позицію ДПС, з 1 січня 2021 року надана платнику індивідуальна податкова консультація буде й далі захищати його від притягнення до відповідальності.

Зауважимо, що прямої норми в ПКУ не буде. 

Позиція ДПС.

***

Читайте такожПодаткові перевірки та адміністрування податків: що змінив Закон №466

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело: ДПС у м. Києві

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Скільки часу може тривати планова перевірка ДПС?
    Тривалість планових перевірок ДПС не повинна перевищувати 30 р.дн. для великих платників податків, щодо суб’єктів малого підприємництва – 10 р.дн., інших платників податків – 20 р.дн.
    20.11.2024141
  • Що робити у разі арешту рахунку: поради Мінʼюсту
    У разі арешту рахунку передусім потрібно звернутися до банку, щоб дізнатися, у звʼязку з чим накладено арешт. Банк надасть реквізити виконавчого провадження. За цими даними слід вже звʼязатися з виконавчою службою
    20.11.20241 376
  • УВАГА! ДРС затвердила план комплексних перевірок на 2025 рік
    Незважаючи на те, що "воєнний" мораторій на планові перевірки контролюючих органів поки що діє, деяким з них вже дозволено проводити нагляд. Тому ДРС затвердила та оприлюднила наказ щодо комплексних перевірок на 2025 рік. Він налічує 32037 записів
    18.11.20246 6296
  • Мінімізація податкових ризиків: які заходи впроваджуються ДПС?
    ДПС запроваджує нову систему, яка допомагає мінімізувати податкові ризики, поєднуючи проактивні заходи, спрямовані на запобігання можливим податковим порушенням, та реактивні заходи, спрямовані на виправлення ситуації та запобігання її повторенню
    14.11.2024162
  • Ключові заходи ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року
    Ключовими заходами ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року є зміцнення доброчесності та боротьба з корупцією, підвищення рівня дотримання податкового законодавства, автоматизація роботи з боргами, міжнародна співпраця, цифровізація
    14.11.202459