ДПС у м. Києві повідомляє, що 23 травня 2020 року набрав чинності Закон №466-IX, яким було внесено зміни зокрема до гл. 3 «Податкові консультації».
Тепер у Податковому Кодексі (далі ПК) чітко зазначено, що контролюючі органи надають безоплатно індивідуальні податкові консультації (далі – ІПК) з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства платникам податків за їх зверненням у паперовій або електронній формі.
До змін, внесених Законом №466 звернення платників податків на отримання індивідуальної податкової консультації приймались виключно в письмовій формі.
Запит на отримання ІПК в електронній формі необхідно завіряти кваліфікованим електронним підписом. Вибір, у якій формі отримати ІПК, залишається за платником податків, а юридична сила ІПК, наданої в паперовій або електронній формі, – однакова.
Строк на надання платникові податків ІПК становитиме, як і зараз, 25 календарних днів (далі – к. д.). Але продовжити строк для відповіді можна буде на 15 к. д. (до змін – на 10 к. д.). Тобто максимальний строк, протягом якого платник податків отримає відповідь від ДПС, тепер дорівнюватиме 40 к. д.
Крім того, з 1 січня наступного року надана платнику індивідуальна податкова консультація більше не захищатиме його від притягнення до відповідальності – Закон №466 указаною датою виключає з ПКУ абзаци 1-2 п. 53.1.
Від редакції: зміни, що ми маємо щодо ІПК та їх подальшого використання, виглядають дуже безперспективними.
По-перше, жодна ІПК не може містити тлумачення норм – це ВИКЛЮЧНА прерогатива судів.
По-друге, безперспективність полягає у тому, що всі видані ІПК та внесені до «ЗІР» станом на 01.01.2021 р – матимуть статус «до відома».
Адже, якщо раніше ми їх могли використовували як доказ в суді, то тепер - сама ж податкова під час розгляду заперечень та скарг буде вирішувати, правильно вона прийняла ІПК чи ні, чи можуть висновки в ІПК враховуватись як підстава для звільнення від відповідальності чи ні, і т.п.
При цьому ІПК має пред'являтись під час перевірки. Інакше суди можуть їх просто не враховувати при винесенні рішення.
Чому це станеться? Тому що, як вище зазначили податківці, з 01.01.2021 р. з ПКУ зникне норма, яка наголошувала, що платник податків, який діяв за отриманою ним ІПК, звільняється від відповідальності (в тому числі, від штрафів та/або пені).
Натомість наявність такої ІПК стане лише обставиною, яка доводить відсутність вини платника податків у скоєнні податкового правопорушення (пп. 112.8.2 ПКУ). А враховувати таку обставину чи ні, вирішуватимуть податківці або суд, якщо платник податків, незадоволений рішенням податківців, до нього звернеться.
Було б добре, якщо б наявність підпункту 112.8.2 ПКУ (про який у наведеному роз'ясненні податківці, очевидно, "забули") звільняла платників податків від відповідальності, як і раніше. Тобто, було б достатньо показати отриману ІПК при перевірці, і податківці не застосовували б штрафи та пеню.
Але практика покаже!
UPD_12.06.2020
За новою позицію ДПС, з 1 січня 2021 року надана платнику індивідуальна податкова консультація буде й далі захищати його від притягнення до відповідальності.
Зауважимо, що прямої норми в ПКУ не буде.
***
Читайте також: Податкові перевірки та адміністрування податків: що змінив Закон №466
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!