Ліга.Бізнес розповідає, що Мін'юст наказом від 10.06.2021 р. №2112/5 затвердив Порядок розгляду справ про порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та застосування заходів впливу, а також Положення про Комісію з питань застосування заходів впливу.
Дія цього Порядку поширюється на: адвокатські бюро, адвокатські об'єднання та адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально; нотаріусів; суб'єктів господарювання, що надають юридичні послуги; осіб, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами.
Справи розглядатимуться за участю суб'єктів, що притягуються до відповідальності, а щодо юридичних осіб – за участі керівника та/або представника. Повноваження представника мають бути засвідчені довіреністю, оригінал або засвідчена копія якої долучається до матеріалів справи.
Мін'юст/територіальний орган Мін'юсту повідомляє суб'єкта про дату та час розгляду справи не пізніше ніж за 5 календарних днів до дати її розгляду поштою або на електронну пошту.
Повідомлення надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення або доставляється нарочним з відміткою про отримання на копії повідомлення. У разі відправлення електронною поштою – з відміткою про отримання суб'єктом.
Нез'явлення суб'єкта та/або представника, якщо про дату розгляду справи вони були повідомлені у встановленому порядку, не може бути підставою для відкладення розгляду справи.
Перенести справу на іншу дату можна письмового повідомивши Мін'юст/територіальний орган про відсутність можливості бути присутнім при розгляді справи з поважних причин (хвороба, відрядження тощо) та клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату. До повідомлення додається відповідний документ.
Таке повідомлення повинно надійти не пізніше ніж за 2 робочих дні до початку розгляду відповідної справи.
За результатами розгляду справи Комісія приймає одне з таких рішень:
- про застосування заходів впливу до суб'єкта;
- про закриття провадження у справі.
Інформація про застосування до суб'єкта заходів впливу оприлюднюється на офіційному вебсайті Мін'юсту / територіального органу Мін'юсту та залишається доступною для перегляду не менше п'яти років з дня оприлюднення.
Не підлягає оприлюдненню інформація про:
- персональні дані відсторонених від посад посадових осіб;
- застосовані заходи впливу, якщо таке оприлюднення може мати негативний вплив, завдати шкоди та/або загрожувати стабільності фінансової системи чи може мати вплив на досудове розслідування та/або судове провадження (крім узагальненої за такими суб'єктами інформації без зазначення їх назв).
Комісія приймає рішення про застосування до суб'єкта таких заходів впливу:
- про винесення письмового застереження суб'єкту;
- про підготовку подання до відповідного органу, який має право прийняти рішення про анулювання ліцензії/свідоцтва та/або інших документів, що надають право на здійснення діяльності, з провадженням якої в особи виникає статус суб'єкта, у встановленому законодавством порядку;
- про покладення на суб'єкта обов'язку відсторонити від роботи посадову особу такого суб'єкта;
- про накладення штрафу на суб'єкта;
- про укладення Мін'юстом / територіальним органом Мін'юсту письмової угоди із суб'єктом, за якою суб'єкт зобов'язується сплатити визначене грошове зобов'язання та вжити заходів для усунення та/або недопущення в подальшій діяльності порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, забезпечити підвищення ефективності функціонування та/або адекватності системи управління ризиками тощо (далі – угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії).
За одне порушення Комісія не може застосувати до суб'єкта більше одного заходу впливу.