• Посилання скопійовано

Ситуація на ринку нелегальної тютюнової продукції залишається критичною

У лютому 2023 року рівень нелегального тютюну сягнув 20,2% – тобто загальна тенденція майже не змінилася порівняно з минулим роком. До прикладу, минулорічне дослідження у серпні показало, що рівень тіні в індустрії сягнув рекордних 21,9%

Ситуація на ринку нелегальної тютюнової продукції залишається критичною

На сьогодні, в такі надскладні для України та її економіки часи, питання тіні, на жаль, все ж залишається болючим. І найбільш показовим у цьому випадку є ринок нелегальної тютюнової торгівлі. Про це Європейська Бізнес Асоціація вже неодноразово наголошувала, а останнє дослідження KANTAR Україна ще й це наочно демонструє.

Так, у лютому 2023 року рівень нелегальної тютюнової продукції сягнув 20,2% – тобто загальна тенденція майже не змінилася порівняно з минулорічними показниками. До прикладу, минулорічне дослідження у серпні показало, що рівень тіні в індустрії сягнув рекордних 21,9%. Тож глобальних тенденцій до зниження цього деструктивного для економіки явища у 2023 році, на жаль, поки що не спостерігається. А, для розуміння, ще у 2020 році середньорічний показник обсягів нелегального ринку сигарет в Україні становив 6,9%, що вже було колосальною проблемою та втратою для державного бюджету.

А якщо конвертувати відсоткові показники в реальні цифри, – бюджет України втрачає 22 млдр грн на рік у вигляді несплачених податків від нелегального ринку тютюнової продукції, що є просто астрономічною сумою, враховуючи повномасштабну війну та потреби країни у фінансуванні та наближенні нашої Перемоги.

Відповідно до результатів, ключову частку нелегального ринку займає продукція, маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, яка нелегально реалізується в Україні – 10,8%, крім того – підроблена продукція або акцизні марки (контрафакт), що становить 7,9%, та контрабанда – 1,5%.

Серед головних каналів дистрибуції нелегальної продукції – у «топі» кіоски та магазини, які займають 35% та 33% відповідно серед усіх точок розповсюдження. 19% реалізується через вуличних торговців, а 10% припадає на відкриті ринки.

А якщо розглянути географію розповсюдження нелегальних виробів, то абсолютним антирекордсменом є Дніпропетровська область, де реалізується 14%. У Харківській, Одеський та Львівській областях цей показних становить по 9% у кожній.

Анна Дерев'янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації, зазначила: "Ситуація в країні не проста, так. І так, є чимало завдань, які потребують уваги влади, різних державних органів. Але все ж має бути пріоритетність. І боротьба з тінню, в контексті економічного відновлення, має бути в «топі». Бо коли, з одного боку, бачиш схожі результати, вірніше, їх відсутність у питанні боротьби з тінню, з іншого, чуєш в бізнес-колах інформацію про посилення тиску правоохоронних органів саме на прозорий бізнес – виникає купа риторичних питань щодо того, чого ми як країна зможемо досягти, слідуючи такому курсу. Зокрема, залучити нові інвестиції це навряд допоможе. Бо, крім ризиків безпекових, з’являються ще і внутрішні".

Тож Європейська Бізнес Асоціація наголошує, при таких критичних показниках нелегального ринку правоохоронцям необхідно максимально активізуватися та докласти усіх зусиль, аби ситуація в країні почала покращуватись. І йдеться не про якийсь один орган – у цій ситуації всі відповідальні правоохоронні структури повинні рухатися консолідовано, єдиним фронтом задля вирішення цієї масштабної проблеми. Водночас видається, що було би доречним, аби ситуацію з тінню взяв під особистий контроль Офіс Президента України та контролював ефективність цієї боротьби, результативність. Адже це прямо впливає на репутацію країни і в жодному разі не можна допустити, аби вона погіршилась.

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»