• Посилання скопійовано

Винуватець ДТП відшкодовує шкоду лише протягом трьох років

Водії, укладаючи договори добровільного страхування автомобіля, розуміють ризик потрапляння у ДТП. Але ті, кого визнають винними у пригоді, іноді згадують про це років через п'ять ― і вже у суді

Винуватець ДТП відшкодовує шкоду лише протягом трьох років

Протягом якого часу винуватець ДТП має відповісти за скоєне?

Не дійшовши спільної думки, судді ВСУ, щоб не припуститися помилки під час обчислення строку позовної давності у страховому зобов’язанні, звернулися за порадою до науковців та колег з вищих спеціалізованих судів.

Проте й вони не дали однозначної відповіді. Одні вважали, що позовна давність починається з дати настання страхового випадку (дати скоєння ДТП).

Інші — що відшкодування шкоди винною стороною страховій компанії є регресом, а отже, і позовну давність потрібно відлічувати від дати виплати коштів страховою компанією потерпілому.

Як свідчить практика, ВСУ все-таки не підтримав позиції щодо наявності регресу у відносинах майнового страхування.

Нагадаємо, що у разі настання страхового випадку за договором добровільного страхування наземного транспортного засобу у потерпілої особи виникає право вимагати відшкодування:

― або від особи, винної у її заподіянні;

― або від страхової компанії, з якою укладено договір добровільного страхування авто.

Перехід права вимоги від страхувальника до страхової компанії називається суброгацією. Під час суброгації відбувається лише зміна осіб у вже наявному зобов’язанні (зміна активного суб’єкта) зі збереженням самого зобов’язання. Це означає, що одна особа набуває прав і обов’язків іншої особи у конкретних (договірних) правовідносинах. (Судова практика розгляду цивільних справ, що виникають з договорів страхування ВСУ >>>)

Отже, у процесуальному відношенні страхувальник (потерпіла особа) передає свої права страховій компанії на підставі договору добровільного страхування майна і сприяє реалізації останнім у відшкодуванні винною стороною завданої шкоди.

Висновки ВСУ у постанові від 25 грудня 2013 р. у справі №6-112цс13: у разі виплати страховою компанією страхового відшкодування до неї у межах фактичних витрат від потерпілої особи переходить право вимоги до особи, винної у заподіянні шкоди (ст. 993 Цивільного кодексу). При цьому перебіг позовної давності не змінюється і обчислюється від дня настання страхового випадку (ч. 1 ст. 261, ст. 262 ЦК).

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Судова практика

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Судова практика»