Газета «Закон і бізнес» розповідає про обов’язки орендара, який не звільнив приміщення після збігу строку договору.
На це звернув увагу Касаційний господарський суд у справі №904/577/20.
Акціонерне товариство позивалося до дитячої музичної школи щодо стягнення майже 443 тис. грн. заборгованості за договором оренди, з яких 280 тис. – сума неустойки у подвійному розмірі орендної плати відповідно до приписів ч. 2 ст. 785 ЦКУ.
Суди перших двох інстанцій відмовили в задоволення позову в частині стягнення неустойки. Натомість КГС став на бік орендодавця, вказавши, що із припиненням договірних відносин у наймача виникає новий обов’язок – негайно повернути наймодавцеві річ. Отже, після спливу строку дії договору оренди права та обов’язки наймодавця і наймача, що перебували у сфері регулятивних правовідносин, переходять у сферу охоронних правовідносин.
Відповідно, ці правовідносини охоплюються правовим регулюванням за ч. 2 ст. 785 ЦКУ, яка регламентує наслідки невиконання майнового обов’язку щодо негайного повернення речі наймодавцеві. Для застосування відповідальності, передбаченої цією нормою, важливим є встановлення наявності в орендаря можливості передати майно, що було предметом оренди, та умисного невиконання ним цього обов’язку.
Отже, яким би способом в договорі не регламентувалися правовідносини між сторонами у разі невиконання орендарем обов`язку щодо повернення речі, після припинення договору вони не можуть врегульовуватись іншим чином, ніж визначено ч. 2 ст. 785 ЦКУ.
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!