Останнім часом значний суспільний резонанс та обурення людей викликають численні виявлені факти підроблення документів, які стосуються інвалідності, з подальшим використанням зловмисниками таких підроблених документів для протиправного отримання соціальних виплат, інших пільг, а також з метою ухилення від мобілізації.
Однією з причин є, зокрема, низький на сьогодня рівень відповідальності за вчинення таких злочинів.
З огляду на це 31 жовтня 2024 року у ВРУ зареєстровано проєкт Закону №12171 "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за підроблення, збут чи використання підроблених документів, які стосуються наявності інвалідності".
Ним пропонується доповнити ККУ новою статтею 358-1 "Підроблення, збут чи використання підроблених документів, які стосуються наявності інвалідності".
Нею передбачено за підроблення рішення, довідки, акта огляду, посвідчення або іншого офіційного документа, який відповідно до законодавства видається чи посвідчується уповноваженим державним органом та встановлює наявність або відсутність у особи інвалідності, групу інвалідності та іншим чином підтверджує наявність у особи правового статусу особи з інвалідністю, а також збут чи використання таких підроблених документів - карати:
- позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років,
- зі штрафом від 3000 до 10000 н.м.д.г. (51 000 - 170 000 грн).
Ті самі діяння, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, каратимуться позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, зі штрафом від 10 000 до 50000 н.м.д.г. (170 000 - 850 000 грн).
Тяжкими наслідками у цій статті вважаються такі наслідки, які у двісті п’ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян (тобто понад 4250 грн).
Крім того, у статті 366 ККУ пропонується уточнити, що складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, які встановлюють наявність або відсутність у особи інвалідності, групу інвалідності, іншим чином підтверджують наявність у особи правового статусу особи з інвалідністю, внесення до таких документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення таких документів, каратиметься позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, зі штрафом від 10 000 до 100 000 н.м.д.г. (170 000 - 1 700 000 грн).
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.