Порядок справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів регламентується розділом XVIІ ПКУ.
Відповідно до статті 329 ПКУ платниками збору визначено лісокористувачів — юридичних осіб, їхні філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юрособи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізосіб (крім фізосіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичних осіб — підприємців, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.
Разом з тим, відповідно до п. 297.1 ст. 297 Закону України від 4 листопада 2011 року №4014-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності» до переліку податків і зборів, за які платниками єдиного податку не здійснюється нарахування, сплата та подання податкової звітності, не включено збір за спеціальне використання лісових ресурсів.
Отже, починаючи з 1 січня 2012 року, збір за спеціальне використання лісових ресурсів сплачують також і платники єдиного податку.
Ставки збору за спеціальне використання лісових ресурсів, а саме за заготівлю деревини основних та неосновних лісових порід, встановлені статтею 331 ПКУ.
Пунктом 14 розділу І Закону України від 22 грудня 2011 року №4235-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок деяких податків і зборів» (далі — Закон №4235) пункти 331.1 і 331.2 статті 331 ПКУ викладено у новій редакції, де збільшено ставки збору за заготівлю деревини основних та неосновних лісових порід на індекс промислових цін (111,3%).