
Раніше ми писали тут і тут, що з 1 жовтня 2024 року для провайдерів фіксованого інтернету скасовано можливість перебувати на ЄП.
А станом на 5 березня в адмінсудах відкрито 189 проваджень за позовами постачальників послуг доступу до мережі Інтернет про скасування рішення ДПС про анулювання свідоцтва платника ЄП. Судами першої інстанції прийнято рішення на користь платників. Про це ми писали тут.
А наразі представники Асоціації правовласників та постачальників контенту, нардепи та посадові особи ДПС активно обговорюють це проблемне питання.
Так, 31 березня 2025 року в ДПСУ відбувся круглий стіл за участі в.о. заступника Голови ДПС Сергія Лисеюка, керівників підрозділів ДПС України, членкині НКЕК Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку Вікторії Трощенко, представників Асоціації правовласників та постачальників контенту, Асоціації правників України / Ukrainian Bar Association, Українського союзу промисловців і підприємців, Інтернет Асоціації України, Американської торговельної палати American Chamber of Commerce in Ukraine, Європейської бізнес асоціації European Business Association та Ради бізнес-омбудсмена. Неочікуваним сюрпризом для всіх, хто просив зустрічі з ДПС, стала присутність представників компаній телеком-гигантів ТОВ «Воля-кабель» Volia, ПАТ «Датагруп» (lifecell), ПАТ «Київстар» Kyivstar, ПРАТ «ВФ Україна» Vodafone Ukraine, які у своїй діяльності не використовують спрощену систему оподаткування.
Учасники зустрічі обговорювали проблемні питання застосування інтернет-провайдерами спрощеної системи оподаткування, судову практику, необхідність виконання судових рішень з боку ДПС і взагалі результати експерименту ДПС з податками у сфері електронних комунікацій під час воєнного стану.
Заборона спрощеної системи оподаткування у 2024 році для окремої категорії постачальників послуг доступу до мережі Інтернет, без внесення змін до Податкового кодексу України, викликала численні звернення підприємців та їхніх об'єднань до Президента України Володимира Зеленського, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, народних депутатів України, галузевих міністерств та відомств.
Олександр Федієнко нагадав присутнім, що найвищим джерелом влади в Україні є народ: «І жоден народний депутат, який тимчасово отримав мандат представника народу, не має права діяти проти цього народу. Рік тому податкова ініціювала «ручне» переведення інтернет-провайдерів зі спрощеної форми на загальну, а я отримав сотні звернень від цих самих постачальників послуг щодо їхніх протиправних дій… Варто було дійсно тоді розібратись. І не масштабувати цю проблему далі».
Станом на 01.04.2025 в судах України на різних стадіях розглядається майже 200 справ щодо оскарження рішення територіальних відділень ДПС про анулювання реєстрації платників єдиного податку 3-ї групи за позовами інтернет-провайдерів до ДПС. Судові рішення підтверджують неправомірність позбавлення інтернет-провайдерів можливості використання спрощеної системи оподаткування.
Учасники індустрії, зокрема, зазначили, що, з урахуванням висновків Верховного Суду від 18.03.2025 у справі ТОВ «Теленавігатор» і постанов майже 20 апеляційних адміністративних судів, рішення з усіх 200 cудових спорів, найімовірніше, будуть винесені на користь платників податків. Тому постає логічне питання імплементації судових рішень у діяльність ДПС.
На зустрічі голова Правління АППК Natalya Klitna зауважила, що ефективний діалог зі спірного питання може розпочатися лише зі спільного бачення індустрії і ДПС щодо результатів судової практики.
«Також потребує окремого дослідження питання: чи можуть заступники Міністра фінансів України своїми листами змінювати положення Податкового кодексу України», – запитала пані Наталія.
Виконавчий директор Офісу ефективного регулювання BRDO Олексій Дорогань підкреслив необхідність перегляду рішення ДПС про скасування єдиного податку для постачальників інтернет-доступу – суб’єктів малого бізнесу.
Майже всі представники об’єднань підприємців просили ДПС розв'язати спірне питання шляхом прийняття узагальнюючої податкової консультації, з урахуванням роз'яснення НКЕК та судової практики.
Зі свого боку, за підсумками круглого столу, в.о. заступника Голови ДПС Сергій Лисеюк для розв'язання проблеми оголосив необхідність консультацій з НКЕК.