
Адвокат Богдан Янків у своєму Телеграм-каналі пояснив, що згідно із нормами податкового законодавства платники єдиного податку 1-3 груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно у грошовій формі – готівковій або безготівковій (у т. ч. з використанням електронних грошей) (п. 291.6 ПКУ).
- До грошової форми розрахунку належить розрахунок коштами як у готівковій (формі грошових знаків), так і безготівковій формі (записів на рахунках у банках).
- Негрошовими формами розрахунку є різні способи погашення взаємних фінансових зобов’язань без використання коштів (зокрема, бартер, розрахунки векселями, договір переуступки прав вимоги, зарахування зустрічних вимог тощо).
У разі якщо ФОП-єдинник застосував інший спосіб розрахунків (негрошовий), він зобов’язаний перейти на загальну систему з першого числа місяця, наступного за податковим періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків (пп. 4 пп. 298.2.3 ПКУ).
Проте чи можна надавати послуги по придбаному клієнтом абонементу, чи не вважається це бартером?
В ІПК №3354/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК ДПС зазначає, що «абонемент» за своєю суттю є передплатою, яка проводиться у грошовій формі, за придбання покупцем наперед права користування послугами протягом певного терміну.
У такому разі ФОП-платник ЄП має право перебувати на спрощеній системі оподаткування за умови дотримання інших вимог, визначених главою 1 розділу XIV ПКУ.