
Раніше ми вже писали, що фізособи-«єдинники» не можуть здійснювати роздрібний продаж вживаних легкових авто, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, авто, призначених для перевезення 10 осіб i більше, ТЗ для перевезення вантажів, оскільки ці ТЗ є підакцизними товарами.
Тепер і адвокат Богдан Янків у своєму Телеграм каналі роз’яснив, що згідно з Податковим кодексом ФОПи 1-3 групи не можуть займатись торгівлею підакцизними товарами (пп. 3 п. 291.5.1 ПКУ).
Підакцизні товари – це продукція, на яку встановлено акцизний податок. А спрощенцям працювати з акцизним податком категорично заборонено, за винятком деяких випадків, як, наприклад, продаж пива.
До підакцизних товарів також відповідно до п. 215.1 ПКУ належать:
- легкові автомобілі
- кузови, причепи, напівпричепи
- мотоцикли
- транспорт для перевезення 10+ осіб
- вантажні авто
Тому продаж авто, у тому числі вживаних, ФОПом-спрощенцем – це порушення.
Ризик такого порушення полягає у такому:
- втрата статусу платника єдиного податку;
- примусове переведення на загальну систему;
- донарахування податків + штрафи;
- «червоний прапорець» у податковій = підвищена увага до всіх наступних операцій.
Важливо: Навіть разова операція з продажу авто, проведена через ФОПа у декларації, з оплатою на рахунок чи оформленням документів – вважається підприємницькою діяльністю незалежно від кількості чи частоти продажів.
Проте податківці наголошують, що така заборона не застосовується до продажу підприємцем власного автомобіля.
Тобто якщо ФОП продає автомобіль як звичайна фізособа, поза межами підприємницької діяльності, це не позбавляє його статусу «єдинника».
При цьому при продажу легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда один раз протягом календарного року ПДФО не справляється, при другому продажу – податок становить 5 відсотків, третій і наступні – 18 відсотків. Правила такого оподаткування встановлено ст. 173 ПКУ.
Не забудьте і про ВЗ за ставкою 5%, яким оподатковуються другий та всі наступні продажі легкового автомобіля.