В ІПК від 06.06.2019 р. №2562/В/26-15-13-06-12/ІПК податківці розглянули питання, яке надійшло від платника податків. Чи може підприємець-«єдинник» II групи надавати послуги «неприбутківцям»?
Нагадаємо, що II група платників єдиного податку - це фізособи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
- не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
- обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.
Отже, щодо продажу товарів в таких «єдинників» обмежень для контрагентів немає – купувати може будь-хто. А ось для послуг є. І порушення цього правила тягне за собою для продавця перехід на загальну систему оподаткування (це якщо не враховувати те, що сам дохід від таких операцій буде оподатковуватися за ставкою ЄП 15%).
На підставі визначення II групи податківці дійшли до невтішного висновку: враховуючи те, що громадські організації, які є неприбутковими, не є платниками єдиного податку, фізичні особи — платники єдиного податку другої групи не мають право надавати послуги таким організаціям.
І це дійсно так. Адже юридична особа, внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій, може обрати ІІІ групу спрощеної системи лише за умови виключення її з Реєстру. Ми такий варіант докладно аналізували тут>>
Тобто формально будь-якій юрособі, зокрема, і тій, яка не ставить за мету отримання прибутку для його розподілу між своїми засновниками, дозволено стати платником єдиного податку. Але перед цим її виключають з Реєстру неприбуткових установ та організацій, тож статус неприбутківця така юрособа втрачає.