Податківці у підкатегорії 107.01.06 ЗІР зазначили, що фізособи-«єдинники» першої і другої груп та «єдинники» третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Це означає, що такі ФОПи не повинні підтверджувати документами (в тому числі первинними документами) витрати на придбання товарів/послуг, а повинні вести лише облік доходів з урахуванням вимог п. 44.1 ПКУ. Водночас, такі ФОП повинні підтверджувати факт включення або не включення певних доходів до загального складу доходу.
Документами, які підтверджують дохід ФОП є документи, що підтверджують надходження коштів на поточний рахунок в банку або надходження готівкових коштів.
ФОП, які не застосовують РРО/ПРРО (наприклад ФОП-платники єдиного податку першої групи) оприбутковують готівку шляхом ведення помісячного обліку доходів відповідно до абзацу першого п. 296.1 ПКУ без заповнення касових книжок.
У разі застосування РРО доходи, вказані ФОП – платником єдиного податку згідно абзацу першого п. 296.1 ПКУ підтверджуються звітами РРО/ПРРО та виписками про рух коштів на рахунках, відкритих в установах банків.
У разі незастосування РРО/ПРРО згідно постанови КМУ від 23.08.2000 р. №1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» підтвердженням доходів будуть записи в книзі КОРО (здійснені на підставі розрахункових квитанцій) та виписки про рух коштів на рахунках, відкритих в установах банків.
***
Від редакції: зауважимо, що з 26 листопада Товарний облік повинні вести ФОП, які торгують товарами та здійснюють розрахункові операції і належать до таких груп:
- Всі ФОП на загальній системі;
- Всі ФОП на єдиному податку 3-ї групи за ставкою 3% (платники ПДВ);
- Всі ФОП на єдиному податку будь-якої групи, які торгують такими трьома групами товарів:
– (1) технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту;
– (2) лікарськими засобами та виробами медичного призначення (ветеринарних препаратів та засобів для лікування тварин це не стосується!);
– (3) ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Ці ж особи мають забезпечити наявність первинних документів щодо витрат. Про це ми писали тут та тут.
Читайте також:
- Кому з «єдинників» не потрібно вести товарний облік: офіційний лист ДПСУ
- Хто має вести облік товарних запасів: офіційна позиція ДПС
А найбільша спільнота бухгалтерів в Україні – у нашій групі на Facebook.