У зв'язку з набранням 1 жовтня 2016 року чинності Закону України від 14.07.2016 р. №1474-VIII, скасовано сплату державного мита у розмірі 170 грн за:
- видачу нового зразка паспорта громадянина України (крім обміну нині діючого паспорта на паспорт нового зразка);
- за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон;
- за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії.
Яка тепер вартість закордонного паспорту
Згідно з роз'ясненням ДМСУ, на сьогодні при оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон у звичайному режимі громадяни оплачують:
- вартість адміністративної послуги - 87 грн 15 коп (при оформленні протягом 20 робочих днів) та 174 грн 30 коп. (при оформленні за 7 робочих днів);
- вартість бланку (залежно від типу паспорта) - 304 грн 32 коп. за бланк з електронним чіпом та 238 грн 32 коп. без нього.
Будь-які супутні послуги, якими пропонують скористатися при оформленні закордонного паспорта є виключно добровільними і жодна посадова особа не вправі примушувати громадянина cкористатися та оплачувати такі послуги!
Таким чином, вартість закордонного паспорта тепер становитиме:
- 325 грн 47 коп. (звичайний) та 391 грн 47 коп. (з чіпом) - при оформленні протягом 20 роб. днів;
- 412 грн 62 коп. (звичайний) та 478 грн 62 коп. (з чіпом) - при оформлення протягом 7 роб. днів.
Чи законно підрозділи ДМС вимагають сплати коштів до бюджету?
Відповідно до пп. 4 п. 22 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення (Постанова КМУ від 07.05.2014 р. №152), для оформлення паспорта для виїзду за кордон особа подає, у тому числі, «відповідні документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів, або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів».
Вартість адміністративних послуг встановлена Постановою КМУ від 04.06.2007 р. №795 і, як уже зазначалося вище, становить 87,15 грн.
Бланки паспортів громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства (абзац другий частини першої статті 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України»). З метою реалізацій вимог цього Закону ДМС щорічно укладає договори на виготовлення бланків паспорта громадянина України для виїзду за кордон з Державним підприємством «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів, яким і встановлюється вартість такого бланка документу.
Таким чином, вимога про оплату зазначених коштів є цілком законною і ні про які «корупційні схеми» тут не йдеться і йтися не може.
Куди спрямовуються кошти, отримані від громадян при оформленні паспорта для виїзду за кордон?
Кошти від оплати державного мита та вартості адміністративної послуги надходять до місцевого бюджету, і міграційна служба жодним чином не може розпоряджатися цими коштами.
Кошти, які надходять на казначейський рахунок ДМС України від сплати вартості бланку відразу перераховуються Державному підприємству «Поліграфкомбінат «Україна» в якості оплати за бланк паспорта та його персоналізацію. Перераховується рівно та сума, яка надходить від громадян, жодної копійки у розпорядженні міграційної служби не залишається.
Враховуючи той факт, що у державному бюджеті не передбачено фінансування для міграційної служби на придбання бланків закордонних паспортів та їх персоналізацію, кошти, які надходять від громадян на спеціальний казначейський рахунок ДМС України, є єдиним джерелом фінансування витрат, пов’язаних із закупівлею бланків та їх персоналізацією.
Таким чином, у випадку припинення оплати громадянами вартості бланка, міграційна служба змушена буде припинити видачу закордонних паспортів через відсутність фінансування з державного бюджету.
Від редакції
Законом №1474 внесено зміни також у ст. 20 Закону України від 20.11.2012 р. №5492-VI. Цією статтею затверджені граничні розміри адмінпослуг за видачу та обмін документів, в т.ч. паспортів.
Але розмір адмінпослуг визначає Кабмін. Наразі ще діють розміри адмінпослуг, встановлені постановою КМУ №795 у редакції від 07.04.2016 р. У роз'ясненні ДМС наведені розміри адмінпослуг, які діють зараз.
Звертаємо увагу! П. 7 Перехідних положень Закону №1474 зазначено, що Кабмін має привести свої нормативно-правові акти у відповідність у місячний строк з дня набрання чинності. Саме тому у Кабміна є ще цілий місяць для приведення Постанови №795 у відповідність до норм Закону №1474.