• Посилання скопійовано

Зміни в адмінпровадженні: що врахувати?

Принцип офіційності передбачає, що адміністративні органи повинні збирати документи та інформацію з власної ініціативи, не покладаючи цей обов’язок на громадян, якщо це не прописано в законі

Зміни в адмінпровадженні: що врахувати?

Міністерство юстиції України повідомляє, що з прийняттям Закону України «Про адміністративну процедуру» (далі - ЗАП) в Україні запроваджено новий ключовий для адміністративної процедури принцип - офіційності, що суттєво змінює підходи до взаємодії між державою та громадянами. Згідно зі статтею 16 ЗАП, адміністративні органи зобов’язані самостійно встановлювати обставини, необхідні для вирішення справи, у тому числі без залучення особи організовувати витребування документів та відомостей, отримувати погодження та висновки, необхідні для вирішення справи.

Цей принцип передбачає, що адміністративні органи повинні збирати документи та інформацію з власної ініціативи, не покладаючи цей обов’язок на громадян, якщо це не прописано в законі. Також вони не можуть вимагати від особи надання документів та відомостей, що вже є у володінні адміністративного органу або у володінні органів державної влади, органів влади Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ або організацій, що належать до сфери їх управління.

Це значно зменшує адміністративні бар’єри для громадян і підприємств, які часто стикаються з формальними відмовами через неповний перелік документів.

Основна мета цього принципу — спростити процедури для громадян, звільнивши їх від необхідності виконувати роль «кур’єра» між різними державними установами. Принцип офіційності зобов’язує адміністративні органи до проактивної діяльності та належного встановлення обставин справи.

Принцип офіційності міститься та реалізовується й в інших нормах ЗАП, зокрема: «Обов’язки адміністративного органу під час підготовки справи» (ст. 47); «Витребування документів та відомостей» (ст. 48), «Дослідження обставин справ» (ст. 52), «Докази» (ст. 53) та інші.

Наприклад, відповідно до статті 52 ЗАП:

  1. орган в рамках законодавства самостійно визначає обсяг обставин справи, необхідний йому для вирішення справи. При цьому адміністративний орган може брати до уваги доводи учасників адміністративного провадження, докази та клопотання, які йому надають в рамках провадження;
  2. адміністративні органи повинні належно та неупередженого здійснювати дослідження всіх обставин  справи, незважаючи на те, чи сприятливі або несприятливі вони для учасників адміністративного провадження;
  3. забороняється вимагати надання доказів, які не стосуються обставин справи, а також покладати обов’язок збору документів на особу.

Принцип офіційності також має значення при вирішенні колізій між різними нормативними актами, особливо у випадках формальної відмови у задоволенні заяви через неповний перелік документів або виявлення недостовірних відомостей. Адміністративні органи повинні перевіряти недостовірні дані, а не механічно відмовляти заявникам.

Крім того, важливо, щоб адміністративні органи взаємодіяли з іншими державними установами для отримання відомостей, які вже є в їхньому розпорядженні або в публічних електронних реєстрах. Це може суттєво зменшити кількість судових спорів на початку дії ЗАП. З новими цифровими технологіями реалізація принципу офіційності стане ще більш ефективною.

Джерело: Міністерство юстиції

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»