Податківці у підкатегорії 109.02 «ЗІР» наголосили, що відповідно до п. 9 ст. 3 Закону №265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (далі – РРО) (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.
Разом з тим, абз. 7 п. 6 гл. 4 розд. II Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547 із змінами та доповненнями (далі – Порядок) передбачено, що суб’єкт господарювання має забезпечити збереження щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного п. 44.3 ПКУ.
Установа/підприємство, відповідно до вимог Положення №148, зобов’язана(е) визначити та затвердити внутрішнім документом місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі, формат їх зберігання, який має забезпечувати візуальний перегляд щоденних Z-звітів представниками центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову політику, а також відповідальну за зберігання цих чеків особу (абз. 2 п. 12 розд. ІІ Положення №148).
Від редакції: На жаль, у роз'ясненні від ДПС так і немає відповіді. У своїй аналітиці щодо змін Положення №148 ми наголошували, що формат такого зберігання (які у підприємства є варіанти) Постановою №131 не встановлено.
Раніше податківці наголошували, що сформовані фіскальні звітні чеки (Z-звіт) повинні зберігатися у фіскальній пам’яті РРО до закінчення терміну служби реєстратора за умови дотримання визначених виробником умов експлуатації.
Окремо вони додавали, що у разі заміни РРО, виходу його з ладу тощо вони рекомендують забезпечити зберігання фіскальних звітних чеків (Z-звітів) РРО у будь-який незаборонений чинним законодавством спосіб для підтвердження факту оприбуткування готівки. Який це має бути спосіб, податківці не пояснювали, проте наголошували: передача до ДПС щоденних фіскальних звітних чеків, що містяться на контрольній стрічці в пам’яті РРО, не вважається їх зберіганням. Про це ми писали тут.
Тож, аби правильно скласти наказ про зберігання електронних Z-звітів, внесених змін до Положення №148 замало. Є очевидний формат зберігання (в фіскальній памяті РРО), щодо альтернативних – доведеться цю інформацію визнавати у ДПС шляхом отримання індивідуальної податкової консультації або чекати на роз’яснення від НБУ.