Якщо проданий автомобіль перебував у складі ОЗ підприємства
У преамбулі до Закону про РРО зазначено, що цей закон визначає порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Сферу торгівлі можна визначити як господарську діяльність з продажу товарів тощо. Тобто це один із видів господарської діяльності, код КВЕД якої вносять до реєстраційних даних суб'єкта господарювання.
А якщо суб'єкт господарювання продає основні засоби, які були в експлуатації, то це не сфера торгівлі, а в термінах, які колись існували (на сьогодні ні), – позареалізаційні доходи. Для продажу таких основних засобів мати окремий код КВЕД не потрібно.
Тобто це доходи, отримані поза межами видів господарської діяльності, які є метою діяльності відповідного підприємства.
Таким чином, продаючи за готівку автомобіль, який був у складі основних засобів, суб'єкт господарювання не повинен застосовувати РРО.
Поряд із цим, позаяк розрахунки проводяться готівкою, він має дотримуватися норм Положення №148 – проводити такі розрахунки у своїй касі з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником, підпис яких може бути засвідчений відбитком печатки цього підприємства (використання печатки не є обов'язковим), або у безготівковій формі через банківські установи.
Аналогічно консультує податкова, відповідаючи на запитання в ЗIР, підкатегорія 109.02: «Чи потрібно при продажу ОЗ, які згідно бухгалтерського обліку обліковувались на рахунку «Основні засоби», застосовувати РРО?».
Крім того, відповідно до п. 6 Положення №148, підприємство має право проводити розрахунки готівкою з фізособою у розмірі до 50 тис. грн протягом одного дня.
Якщо проданий автомобіль не перебував у складі ОЗ підприємства
Податкова може розглядати такий варіант як здійснення торговельної діяльності. А отже, розрахунки мають проводитися із застосуванням РРО. На наш погляд, потрібно аналізувати особливості кожної конкретної ситуації.
Наприклад, якщо такий автомобіль придбавався з метою подальшого продажу і в обліку був оприбуткований як товар, то, швидше за все, податківці наполягатимуть, що йдеться про торгівлю таким автомобілем і що в такому випадку цей продаж за готівку треба проводити із допомогою РРО.
А якщо автомобіль не був введений в експлуатацію, але перебував у капітальних інвестиціях (на рахунку 15)? Адже оприбуткувати таку покупку можна було по-різному! У такому випадку, на наш погляд, РРО не потрібен.
Але в будь-якому разі це потенційно конфліктна ситуація. Тому для уникнення непорозумінь із податковою може бути доречним, аби покупець-фізособа вносив кошти до каси банку, для зарахування на рахунок підприємства, а не до каси підприємства.
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!