Хроніка прийняття
Розгляд Держбюджету-2017 мали розпочати опівночі. На початку вечірнього засідання у залі зареєструвалося 374 депутатів. Перед тим як голосувати за закон про бюджет на 2017 рік народні депутати прийняли ряд пов'язаних з ним законопроектів. Зокрема:
- законопроект №5131 про внесення змін в Бюджетний кодекс. Детальніше>>
- законопроект №5132, яким внесено поправки до Податкового кодексу, що стосуються забезпечення бюджетних надходжень. Докладніше>>
- законопроект №3038, яким передбачено зміни до Бюджетного кодексу щодо розподілу рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу і газового конденсату. Більше тут>>
Передбачалося, що протягом годинної перерви, з 23:00 до 00:00 годин, бюджетний комітет Ради мав би розглянути і погодити всі правки в проект бюджету-2017 з урахуванням проголосованих законопроектів.
Фактично ж засідання комітету почалося ближче до першої ночі. Поки комітет розглядав бюджет, у Раді обговорили та проголосували законопроект №5368, яким передбачені правки в Податковий кодекс (докладніше тут) та встигли проголосувати законопроект "Про Вищу раду правосуддя" (більше тут).
В цей же час до Ради прибули Президент Петро Порошенко і лідер "Народного фронту" Арсеній Яценюк.
Ближче до 4 ночі бюджетний комітет ухвалив рішення. Депутати-члени комітету проголосували за проект бюджету-2017 в закритому режимі. Рекомендацію до прийняття в другому читанні та в цілому підтримали практично всі депутати комітету, крім трьох: Олега Медуниці ("Народний фронт"), Ярослава Маркевича ("Самопоміч") і Юрія Левченко ("Свобода").
О 03:50 Рада приступила до розгляду бюджету-2017. Його представляв Міністр фінансів. Через годину обговорення закінчились, із заключним словом виступив В. Гройсман. Депутатам дали 10 хвилин для того, щоб висловити свої зауваження, а о 04:53 усе скінчилось: за держбюджет-2017 проголосували 275 нардепів.
"Це людоцентричний бюджет. Ми забезпечимо видатки оборони, ми будемо будувати масштабно дороги, ми будемо підтримувати аграрний сектор",- прем’єр Гройсман
Показники бюджету-2017
Доходи проекту держбюджету на 2017 рік передбачено сумі 721 398,4 млн грн, у тому числі доходи загального фонду – 669 409,0 млн грн та доходи спеціального фонду – 51 989,4 млн гривень.
Видатки проекту держбюджету на 2017 рік передбачено у сумі 790 393,5 млн грн, у тому числі видатки загального фонду - 735.378,5 млн грн та видатки спеціального фонду – 55 015,0 млн гривень.
Граничний обсяг дефіциту держбюджету-2017 визначено у сумі 77 547,0 млн грн, у тому числі граничний обсяг дефіциту загального фонду – 62 338,1 млн грн та граничний обсяг дефіциту спеціального фонду - 15 208,9 млн гривень.
При цьому дефіцит бюджету-2017 визначено на рівні 3% ВВП, обсяг державного боргу - не більше 66% ВВП, надання держгарантій в розмірі не більше 5% доходів загального фонду бюджету, курс гривні на рівні в середньому за рік 27,2 гривень за долар.
У 2017 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлюється у розмірі з 1 січня 2017 року - 1544 гривні, з 1 травня - 1624 гривні, з 1 грудня - 1700 гривень.
Мінімальну заробітну плату передбачається встановити у 2017 році у місячному розмірі з 1 січня - 3200 гривень, а у погодинному розмірі з 1січня - 19,34 гривні.
У 2017 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлюється у розмірі 1544 гривні з 1 січня, 1624 гривні з 1 травня, 1700 гривень з 1 грудня. Мінімальну заробітну плату встановлено у місячному розмірі 3200 грн.
Що було проголосовано у законопроекті №5132?
Зміни в частині податку на додану вартість
рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ, які додатково відкриті сільськогосподарським підприємствам, обрали спеціальний режим оподаткування ПДВ, закриваються з дня, наступного за граничним терміном сплати податкових зобов'язань по грудень 2016 року, для платників, які обрали квартальний податковий період - за ІV квартал 2016 року;
реєстрація податкових накладних та / або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, складених сільськогосподарськими підприємствами, які обрали спеціальний режим оподаткування ПДВ, за операціями з постачання сільськогосподарських товарів / послуг, повинна бути здійснена не пізніше 15 січня 2017 роки;
реєстрація зазначених податкових накладних та / або розрахунків коригування до податкових накладних не може здійснюватися з порушенням цього терміну.
Зміни в частині акцизного податку
Передбачається збільшити ставки акцизного податку на алкогольні напої на 20%, на виноробну продукцію та слабоалкогольні напої на індекс споживчих цін 12%, передбачено підвищення з 2017 року розміру специфічної складової акцизу на тютюнові вироби на 40%, адвалорна складова залишається на рівні 12%; ввести єдину ставку акцизного податку на дизельне паливо 125,5 євро за 1000 л замість диференційованої ставки 125,5 євро і 95 євро в залежності від вмісту сірки і привести коди УКТ ЗЕД, до яких відноситься паливо пічне побутове відповідно до митним тарифом України.
Зміни в частині екологічного податку та рентної плати
Проектом закону передбачається переглянути ставки екологічного податку та рентної плати з урахуванням індексу споживчих цін та індексу цін виробників промислової продукції, які згідно з постановою Кабміну в 2016 році прогнозовані на рівні 112,0 та 110,4 відсотка відповідно.
Так, з огляду на сфери застосування податків, ставки екологічного податку та рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України (крім ставки для стільникового радіозв'язку) з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін у 2016 році збільшені на 12%. Ставки рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, рентної плати за спеціальне використання води та рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів з урахуванням прогнозного індексу цін виробників промислової продукції в 2016 році збільшено на 10,4%.
На всі свердловини при видобутку газу, нафти та конденсату з нових родовищ, де буріння почнеться з 1 січня 2017 року, буде поширюватися рентна ставка в 29% і 14% в залежності від глибини покладів.
Крім того, профільний комітет запропонував норму, згідно з якою рентна ставка складає 2% для видобування з важковидобувних покладів для всіх видобувачів. Згодом в залі правка була підтверджена, проте на прохання прем'єр-міністра Володимира Гройсмана нардепи її переголосували і відхилили.
Зміни для с/г виробників
Також встановлюється, що з 1 січня 2018 року розподіл бюджетної дотації здійснюється у сумі не більше ніж 150 мільйонів гривень на одного сільськогосподарського товаровиробника на рік з урахуванням пов’язаних з таким товаровиробником осіб у значенні підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України. Нормативна грошова оцінка сільськогосподарських земель буде проіндексована з коефіцієнтом 1, несельхозземлі - 1,06, для бізнесу на 4 групи єдиного податку (фіксований сільгоспподаток) - 1,14.
Докладно про основні зміни, запропоновані законопроектом №5132, ми раніше писали тут, тут і тут.
Що голосували у законопроекті №5638?
Перед Держбюджетом Верховна Рада в другому читанні та в цілому ухвалила законопроект №5368. "За" проголосували 240 народних депутатів
Документ передбачає створення єдиного реєстру ПДВ, ліквідацію податкової міліції та створення нового органу - Фінансова поліція, діяльність якого регламентуватиметься окремим законом.
Також Закон передбачає запровадження єдиного публічного Реєстру заяв на бюджетне відшкодування ПДВ відповідно до якого кошти, які підлягають відшкодуванню, будуть перераховуватися в автоматичному режимі.
Днем раніше, у вівторок, на засіданні комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики депутати прибрали з законопроекту пропозицію про передачу баз даних від ДФС до Мінфіну, яку уряд і Мінфін раніше називали однією з ключових антикорупційних норм в цьому проекті.
Мінфін погодився з таким вилученням, а глава комітету Ніна Южаніна сказала, що відмова від цієї статті є вимогою Міжнародного валютного фонду.
Більше про прийняття цього законопроекту та зміни, передбачені ним, читайте тут>>
Важливо: законопроектом №5132 скасовано 2% пенсійний збір з обміну валюти
"За" законопроект №5132 проголосувало 235 народних депутатів. Документом, в тому числі, вносяться зміни до закону "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Як відомо, з 2015 року Верховна Рада підвищила збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі іноземної валюти фізичними особами з 0,5% до 2%. Пенсійний збір при купівлі іноземної валюти (ставка 2%) сплачували тільки фізичні особи, які здійснювали придбання валюти виключно в готівковій формі (крім фізичних осіб, які купували іноземну валюту для погашення кредитів). Юридичні особи за усіма операціями з придбання та продажу валюти, як у готівковій, так і безготівковій формах, з 2015 року пенсійний збір не сплачували.
Що далі?
Що саме проголосуали депутати, які пункти і цифри будуть у кінцевому документі - нікому 100% не відомо.
Тож стежимо за новинами, чекаємо офіційного опублікування.