Члени комітету одноголосно підтримали важливі для країни зміни, що покликані зменшити рівень рейдерства до мінімально можливої позначки, - повідомляє прес-служба Мін'юсту
Експертна група, яку очолював заступник Міністра юстиції Павло Мороз, спільно з авторитетними бізнес- асоціаціями три місяці працювала над розробкою законопроекту щодо протидії незаконному відчуженню майна.
Було досліджено розповсюджені рейдерські схеми, якими користуються злочинці ще з початку 90-х років та розроблені ефективні алгоритми протидії.
Законопроект передбачає посилення кримінальної та адміністративної відповідальності усіх причетних до захоплення майна. Реєстратор за вчинення незаконної реєстраційної дії у особливо важких випадках може бути позбавлений волі терміном до 8 років.
Адміністративну відповідальність теж буде посилено. Штраф за «помилкові» дії у сфері державної реєстрації становитиме до 8 500 гривень.
Наступний важливий крок – при реєстрації бізнесу та нерухомості власник за бажанням зможе отримати паперове підтвердження власності з підписом та печаткою реєстратора. Цю норму вимагало українське суспільство й Міністерство юстиції наполягало на її включені до законопроекту.
Електронно цифровий підпис надаватиметься виключно за особистої присутності підписувачів, зокрема посадових осіб підприємств. Відповідно, ми попередимо випадки, коли сторонні особи отримували ЕЦП без відома директорів та головних бухгалтерів й в подальшому використовували для позбавлення бізнесу накопиченого податкового кредиту, відшкодування податку на додану вартість й несанкціонованого перерахування грошових коштів.
Законопроект зобов’яже реєстраторів та нотаріусів використовувати виключно захищений носій особистих ключів – надійний засіб електронного цифрового підпису, що призначений для зберігання особистого ключа та має вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечить захист записаних на нього даних від несанкціонованого доступу.
Нотаріальне посвідчення підписів голови, секретаря або учасників зборів на протоколі та на установчих документах при внесенні змін стане імперативною нормою, що унеможливить підробку зазначених документів.
Громадські організації та благодійні організації не повинні нотаріально посвідчувати підписи на рішенні про внесення змін та установчих документах, окрім випадків, коли вони самостійно встановлюють таку вимогу у своїх установчих документах.
Мін’юст дослухався до позиції громадських організацій й прийняв рішення не обтяжувати представлений сектор зайвими витратами.
Відповідно до положень законопроекту №5067, реєстратор при отриманні пакету документів для проведення реєстраційної дії зобов’язаний повідомити про це власника майна, щодо якого буде вчинена реєстраційна дія. У випадку, якщо власник вважає проведення цієї реєстраційної дії рейдерським захопленням, він може подати заяву про заборону вчинення такої дії. Паралельно власник зобов’язаний звернутися до суду для накладання судової заборони.
Представлена новацію, на думку Мін'юсту, унеможливить ситуації, коли особа, якій належить майно за Законом не підозрює про його захоплення злочинними угрупуваннями.
Протидія рейдерству – ключове завдання у контексті покращення бізнес-клімату та інвестиційної привабливості України. Наразі справа за народними депутатами. Сподіваємося, Верховна Рада прийме необхідний для України законопроект.