Міністерство економіки України розповідає, що Кабінет Міністрів поновив планові перевірки органами ринкового нагляду нехарчової продукції, які були тимчасово призупинені на період дії воєнного стану. Також Уряд відновив державний контроль нехарчової продукції митними органами. Відповідну Постанову затверджено на засіданні Уряду 27 грудня 2024 року.
«Майже від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну діяв мораторій на перевірки нехарчової продукції. Це сприяло адаптації бізнесу до умов повномасштабної війни. Зараз ми повертаємо державний нагляд в цій сфері. Це допоможе захистити людей від придбання та використання небезпечної продукції, а також створить рівні умови ведення бізнесу та захистить добропорядних виробників від конкурентів, які випускають дешеву, але невідповідну продукцію. Водночас Міністерство економіки України та Рада бізнес-омбудсмена моніторитимуть дотримання норм чинного законодавства та прозорість роботи інспекторів під час заходів з ринкового нагляду», – зазначила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна.
За її словами, це рішення є також вимогою європейських партнерів. Це необхідний крок у межах рекомендацій Європейської Комісії з підготовки до укладення Угоди АСАА («промислового безвізу») та програми Ukraine Facility.
Повернення державного нагляду сприятиме покращенню якості та безпеки нехарчової продукції. Також це підвищить конкуренцію – у продажу з’явиться більше якісних товарів. Поступово це наблизить український споживчий ринок до внутрішнього європейського ринку та сприятиме укладенню Угоди про «промисловий безвіз» між Україною та ЄС.
Нагадаємо, для покращення взаємодії з бізнесом Уряд запустив бета-тестування онлайн-платформи «Пульс». Мета платформи – створити єдиний цифровий інструмент для прозорих відносин між державою та бізнесом для підвищення якості державних послуг. Тепер кожен підприємець може поставити оцінку послугам, які надає держава.
Заходи державного ринкового нагляду
За інформацією Южаніної, до заходів державного ринкового нагляду належать, зокрема:
- перевірка характеристик продукції, відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування)(передбачає проведення планових та позапланових перевірок);
- обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають:
- обмеження надання продукції на ринку;
- заборону надання продукції на ринку;
- вилучення продукції з обігу,
- відкликання продукції.
Також вона зупинилася на розмірах штрафів.
Штрафи за порушення
Штрафи, що можуть бути застосовані:
- за недодержання розповсюджувачем умов зберігання продукції, якщо внаслідок цього продукція стала небезпечною та/або такою, що не відповідає встановленим вимогам – 34 тис. грн (17 тис грн - для платників єдиного податку), а за повторне протягом трьох років порушення, – 68 тис. грн;
- за введення в обіг продукції, що становить серйозний ризик, – 102 тис. грн, за повторне протягом трьох років порушення – 340 тис. грн;
- за введення в обіг продукції, що не відповідає встановленим вимогам – від 34 тис. грн до 51 тис. грн, за повторне протягом трьох років порушення – 68 тис. грн.
Також за невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів або недопущення до проведення перевірок застосовуються штрафи від 17 тис. грн до 170 тис. грн.