• Посилання скопійовано

Косметичні правки щодо податку на прибуток, ПДВ, ПДФО та ЄП: аналіз Закону № 3603

Продовжуємо аналізувати свіжоприйнятий Закон №3603, який вніс зміни до ПКУ. Цього разу розглянемо зміни щодо чотирьох найбільш поширених податків

Косметичні правки щодо податку на прибуток, ПДВ, ПДФО та ЄП: аналіз Закону № 3603

Ми вже писали, що 23 лютого ВРУ прийняла у ІІ читанні законопроєкт №9662 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства.

Зараз вже опубліковано Закон № 3603. Його норми почнуть діяти з 16 березня, крім окремих.

Про скасування штрафу за помилкову сплату податків ми писали тут, а зараз зупинимося на змінах до норм ПКУ щодо податку на прибуток, ПДВ, ПДФО та ЄП.

 

Податок на прибуток

Зміни до розділу ІІІ ПКУ вносяться Законом №3603 лише щодо реєстрації неприбуткових організацій. Так, у підпункті 133.4.1 ПКУ абзац сьомий буде викладено в новій редакції. 

З дня набрання чинності Законом зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації створення юридичної особи та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових, для цілей оподаткування податком на прибуток вважаються неприбутковими організаціями з дня державної реєстрації створення юридичної особи. Якщо дивитися уважно, то правила залишилися незмінними. Тільки підкреслено, що статус буде надано з дня державної реєстрації створення юридичної особи.

Окреме правило запроваджується для випадків отримання статусу через деякий час після створення. Так, установи та організації, які під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу подали документи про внесення до Реєстру неприбуткових та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових, для цілей оподаткування податком на прибуток вважаються неприбутковими організаціями з дня державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу.

 

ПДФО 

За новим пп. 165.1.54 ПКУ, не оподатковується сума (вартість) благодійної допомоги військовослужбовців (резервістів), які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, під час безпосередньої участі у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності у період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, у разі якщо такі особи безпосередньо перебували в районах здійснення зазначених заходів, або на користь членів сімей таких військовослужбовців (резервістів), які загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва.

Відповідно змінили перелік членів сімей учасників бойових дій, працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, військовослужбовців (резервістів) та/або учасників масових акцій громадського протесту в Україні.

Також зміниться норма пп. 165.1.67 ПКУ. Тепер не буде доходом вартість незареєстрованих лікарських засобів, безоплатно наданих (переданих) на користь пацієнтів, які беруть участь у клінічних випробуваннях, програмах розширеного доступу пацієнтів до незареєстрованих лікарських засобів та/або програмах доступу суб’єктів дослідження (пацієнтів) до досліджуваного лікарського засобу після завершення клінічного випробування, за переліком та в обсягах, визначених МОЗ. Але ця норма почне діяти з першого числа місяця за місяцем опублікування Закону №3603.

Надано право фізособам – власникам сільгоспземель звертатися до ДПС без обмеження у строках щодо узгодження даних з ППР на загальне МПЗ. 

Викладено в новій редакції п. 179.11 ПКУ щодо подання держслужбовцями декларацій про майновий стан. Але, судячи зі змісту, це лише уточнення, і для цієї категорії осіб глобально нічого не зміниться. 

 

ПДВ

Зміни у реєстрації. За новим абз. 3 п. 183.3 ПКУ суб’єкти господарювання (у тому числі новостворені) зможуть заявити про своє бажання добровільно зареєструватися як платник податку під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації ФОПа. Відповідна заява або відомості передаватимуться до ДПС держреєстраторами. І тепер щодо таких заяв або відомостей перебіг триденного строку їх розгляду контролюючими органами розпочинається з дня, наступного за днем їх надходження до ДПС.

Ставки ПДВ. У ставках ПДВ для майже всіх платників ПДВ все залишиться без змін. 

Але ставка 7% поширюватиметься на ввезення на митну територію України незареєстрованих лікарських засобів у рамках програм розширеного доступу пацієнтів до незареєстрованих лікарських засобів та/або програм доступу суб’єктів дослідження (пацієнтів) до досліджуваного лікарського засобу після завершення клінічного випробування за переліком та в обсягах, визначених МОЗ, а також подальшого безоплатного постачання ввезених на підставі цього абзацу лікарських засобів на митній території України на користь надавачів медичних послуг, залучених до проведення програм доступу, та пацієнтів, які беруть участь у програмах доступу, в межах і обсягах зазначених програм доступу.  Ця норма почне діяти з першого числа місяця за місяцем опублікування Закону №3603.

Право на бюджетне відшкодування. Абзац другий пункту 200.10 ПКУ буде викладено у новій редакції. Зокрема, запроваджено чіткі строки камеральної перевірки щодо бюджетного відшкодування.

Так, платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримуватимуть таке бюджетне відшкодування в разі узгодження ДПС заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, що проводиться протягом 20 к. дн. після граничного строку подання декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання). Якщо такі документи були подані пізніше, то протягом 20 к. дн. після дня їх фактичного подання.

Строк для проведення документальної перевірки при наданні бюджетного відшкодування буде зменшено до 40 к. дн. після граничного строку подання декларації, а в разі якщо таку декларацію надано після закінчення граничного строку – за днем її фактичного подання.

Нові правила перевірок почнуть діяти з першого числа четвертого місяця, наступного за місяцем, у якому опубліковано цей Закон. Тобто ці правила запрацюють з 1 липня 2024 року.

 

Єдиний податок 

Ставка для ЄП 4 групи. Законом №3603 пп. 293.9.7 ПКУ буде виключено. Тож не буде встановлено окремої ставки у розмірі 50% для сільськогосподарських угідь, на яких розташовані будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до підкласу "Будівлі для птахівництва" (код 1271.2) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, або для сільськогосподарських угідь, які використовуються для обслуговування таких будівель, споруд, з урахуванням даних Державного земельного кадастру. 

Обрання спрощеної системи оподаткування. У підпункті 298.1.1 ПКУ оновили правила обрання ЄП під час реєстрації в ЄДР. Але щодо змісту все залишиться без змін.

Так, буде вказано, що суб’єкт господарювання може заявити про обрання спрощеної системи оподаткування під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи – підприємця, державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу або про ФОПа, що містяться в ЄДР. Вносяться косметичні правки до п. 299.4 щодо правил отримання ДПС відповідної заяви або відомостей від держреєстратора. 

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Загальні положення»