17 лютого 2023 року у ВРУ зареєстровано законопроєкт №9030 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції».
Законопроєкт розроблено з метою:
- приведення національного законодавства у відповідність до міжнародних практик та сучасних трендів розвитку виноробної галузі;
- зняття необґрунтованих адміністративних бар’єрів для діяльності суб’єктів господарювання, що займаються виробництвом вин виноградних, вин плодово-ягідних та/або напоїв медових;
- створення сприятливих умов для розвитку малих виробництв виноробної продукції в Україні.
Що пропонується змінити?
По-перше, скасувати необхідність отримання малими виробництвами виноробної продукції ліцензії на здійснення діяльності з виробництва алкогольних напоїв. Натомість пропонується передбачити створення Реєстру малих виробництв виноробної продукції, включення до якого буде підставою для набуття суб’єктом господарювання статусу малого виробництва виноробної продукції.
По-друге, зменшити обтяжливі вимоги до матеріально-технічної бази малих виробництв виноробної продукції з огляду на те, що їм надається право закуповувати сировину (виноград, плоди, ягоди, мед) українського походження.
По-третє, спростити процедуру подання звітності, а саме - чинної нині обтяжливої щомісячної звітності на щорічну, що мало би зменшити бюрократичне навантаження на малих виробників виноробної продукції. Водночас встановити відповідальність малих виробництв виноробної продукції у вигляді штрафу за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) алкогольних напоїв.
Встановлено, що суб᾽єкт господарювання набуває прав малого виробництва виноробної продукції шляхом подання декларації про початок виробництва алкогольних напоїв (вин виноградних, вин плодово-ягідних та/або напоїв медових) та включення до Виноградарсько-виноробного реєстру.
Передбачено порядок ведення та адміністрування Виноградарсько-виноробного реєстру, який здійснюватиме центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної аграрної політики, державної політики у сферах сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави.
По-четверте, дозволити розлив вина у металеві банки із харчового алюмінію, а також кеги із алюмінію та нержавіючої сталі. Адже у чинному законодавстві діють норми щодо розливу виноробної продукції виключно у скляну тару. Такі норми свідчать про застарілість національних стандартів. У таких економічно розвинених країнах світу, як США, Великобританія та Франція, розлив вин дозволено у металеві банки із харчового алюмінію, а також кеги із алюмінію та нержавіючої сталі.
До Закону України «Про виноград та виноградне вино» запропоновано внести зміни в частині відмови від обов’язковості застосування до малих виробників виноробної продукції обмежень щодо визначення з виділенням у натурі зони виробництва винограду та регламентування сортового складу вирощування винограду відповідно до спеціалізації району виноградарства та врегулювати питання ліцензування.
У разі ухвалення цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.