Податкова відповіла на запит платників щодо обкладення збором обсягів води, що забирається з криниці.
Податкова зазначає, що водоносні горизонти (однорідна пластова товща гірських порід, де постійно знаходяться води) належать до водних об’єктів, а забір води — це вилучення води з водного об’єкта за допомогою технічних пристроїв або без них.
Пунктом 324.1 статті 324 ПКУ визначено, що об’єктом обкладення збором є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання.
При цьому тип джерела водопостачання, категорія якості води та глибина водного об’єкта, з якого забирається вода, не впливають на обов’язок сплати збору за спеціальне використання води госпсуб’єктами, що здійснюють використання води.
Винятком є обсяги води, що використовується для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які перебувають на цій території у той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, у межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), за які збір не справляється (пп. 324.4.1 ст. 324 ПКУ).
Отже, якщо госпсуб’єктом використовується вода з криниць, то за обсяги використаної води (крім випадків, передбачених п. 324.4 ст. 324 ПКУ) такий госпсуб’єкт повинен сплачувати збір за спеціальне використання води.