Податківці у листі від 22.06.2017 р. №768/6/99-99-15-02-02-15/IПК нагадали, що господарською операцією з метою трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків.
З метою нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими операціями є госпоперації, що впливають на об'єкт оподаткування платника податку, що здійснюються:
- з пов'язаною особою — нерезидентом;
- з нерезидентом, зареєстрованим у державі (на території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого КМУ;
- через комісіонерів-нерезидентів при здійсненні зовнішньоекономічних госпоперацій з продажу товарів.
Госпоперації визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухобліку, перевищує 50 млн грн (за мінусом непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких госпоперацій платника податків із кожним контрагентом, визначений за правилами бухобліку, перевищує 5 млн грн (за мінусом непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Таким чином, визначальною умовою для визнання операцій контрольованими є вплив таких операцій на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків.
Враховуючи вищезазначене, сума наданої (отриманої) безповоротної фіндопомоги враховується при визначенні вартісного критерію контрольованих операцій з метою трансфертного ціноутворення та відображається у Звіті про контрольовані операції з кодом найменування операції 034 додатка 3 до Порядку складання звіту про контрольовані операції, затвердженого наказом Мінфіну №8.