Детально, хто є платниками рентної плати за спеціальне використання води, ми писали тут
Офіс великих платників податків ДФС у консультації від 05.05.2018 р. №2023/ІПК/28-10-01-03-11 нагадав, що відповідно до п. 255.1 ПКУ платниками рентної плати за спеціальне використання води є, зокрема, первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності. Первинними водокористувачами вважаються юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів.
А у вторинних водокористувачів, що використовують воду, отриману від первинних водокористувачів, відсутній обов’язок щодо сплати рентної плати за спеціальне використання води у 2018 році.
Тому податківці наголосили: якщо свердловина, яка розташована на території підприємства, була передана ним в оренду, і таке підприємство безпосередньо не здійснює видобуток води, то такий орендодавець не є платником рентної плати. Навіть, якщо купуватиме видобуту воду у орендатора своєї свердловини.
Платником рентної плати в даному випадку буде орендар такої свердловини, оскільки саме він безпосередньо здійснює видобуток води з неї і тому має статус первинного водокористувача.
Чи потрібно повідомляти податківців про втрату статусу платника рентної плати?
Якщо до здачі свердловини в оренду підприємство перебувало на обліку як платник рентної плати за спецводокористування, чи треба надавати податківцям якісь документи, щоб знятися з цього обліку після втрати статусу первинного водокористувача?
У коментованому листі податківці зазначили, що заява про виключення з переліку платників рентної плати за спеціальне використання води до контролюючих органів не подається. Якщо суб’єкт господарювання перестав бути платником рентної плати, він просто не подає декларацію за наступні податкові періоди.