Відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПКУ від 2 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їхньої вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника й отримувача підлягають відповідному коригуванню. Зміна номенклатури товарів також є зміною суми компенсації їхньої вартості, бо один вид товарів кількісно або вартісно зменшується, а інший — на відповідну кількість або суму збільшується.
Згідно з п. 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.11 р. №1379 (далі — Порядок №1379), у разі коригування сум податкових зобов’язань відповідно до ст. 192 ПКУ постачальник товарів/послуг виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі — розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Порядок складання, реєстрації, зберігання розрахунку коригування є аналогічним до порядку, передбаченого для податкових накладних. Номер розрахунку коригування присвоюється відповідно до його номера у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних.
Пунктом 18 Порядку №1379 визначено, що на титульному аркуші розрахунку коригування зазначається, до якої податкової накладної та за яким договором вносяться зміни.
Отже, оскільки у разі зміни номенклатури постачання товарів фактично відбувається повернення одних товарів та отримання інших, то продавець в обов’язковому порядку повинен виписати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, до якої згідно з договором вносяться зміни на товари, кількість (вартість) яких зменшується, та виписати іншу податкову накладну на товари, які постачаються на їх заміну.