Згідно з внесеними «антикризовим законом» змінами до пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) з 1 квітня 2014 року підлягають оподаткуванню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків операції з постачання, як на митній території України, так і ввезення на територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Тобто з 1 квітня 2014 року всі аптечні установи, в яких обсяг операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, за останніх 12 календарних місяців перевищив 300 000 грн., повинні бути зареєстровані платниками ПДВ (п. 181.1 ПКУ).
Особи, в яких обсяг таких операцій менший 300 000 грн., можуть зареєструватись платниками ПДВ добровільно, подавши заяву ф. 1- ПДВ до податкового органу за своїм місцем податкової реєстрації (п. 182.1 ПКУ).
Зареєстровані платники ПДВ при продажу лікарських засобів та виробів медичного призначення виписують податкові накладні (кінцевим споживачам за підсумками дня), нараховують податкові зобов’язання з ПДВ та мають право на відшкодування податкового кредиту за витратами, пов’язаними з придбанням таких товарів та послуг, як із застосуванням ставки податку 7 відсотків, так і ставки податку 20 відсотків (наприклад, комунальні послуги, канцтовари, меблі тощо).
У виписаній податковій накладній обсяг постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення, що підлягає оподаткуванню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків, вказується в графі 9 «Постачання на митній території України» розділу 1 (оскільки ставка 7 відсотків не є основною), сума ПДВ вказується в графах 9, 12 розділів ІІ, ІІІ.
Суми податку на додану вартість, сплачені при придбанні товарів/послуг, що залишилися невикористаними станом на 01.04.2014 р. і будуть надалі використовуватися при здійсненні операцій з постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення, які оподатковуються за ставкою 7 відсотків, можуть бути включені до складу податкового кредиту за правилами, встановленими абзацом шостим пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ на підставі складеної бухгалтерської довідки. Такі суми податкового кредиту слід відобразити в рядку 12.1 Податкової декларації з ПДВ.
Якщо в декларації з ПДВ за квітень поточного року буде визначена від’ємна різниця між податковими зобов’язаннями і податковим кредитом, відшкодування такої різниці з бюджету здійснюватиметься в загальному порядку, встановленому статтею 200 розділу V ПКУ.