Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики у листі від 28.07.2016 р. №04-27/10-789 надав роз’яснення щодо застосування п. 198.5 ПКУ після виключення з нього п. 15-2 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення».
У Комітеті нагадали, що платник ПДВ, який до 01.01.2016 р. придбав з ПДВ на будь-яких умовах (попередня оплата або розстрочення платежу) зернові та технічні культури з метою подальшого їх експорту, був зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання, та фактично «обнулити» податковий кредит з ПДВ, сформований в результаті такого придбання. При цьому другий та всі наступні постачальники також були зобов’язані здійснити аналогічне нарахування податкових зобов’язань незалежно від напрямку подальшого продажу таких зернових та технічних культур (на митній території України або на експорт).
Починаючи з 01.01.2016 р. (у зв’язку із виключенням п. 15-2 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення»):
- операції з зерновими та технічними культурами стали оподатковуватися за ставкою 0 або 20%,
- платники набули права на підставі розрахунку коригування до податкової накладної зменшити раніше нараховану суму податкових зобов’язань.
Однак у разі виникнення в результаті такого коригування від’ємного значення з ПДВ, сформованого по операціях з придбання зернових та технічних культур до 01.01.2016 р., таке від’ємне значення не підлягає бюджетному відшкодуванню, оскільки виникло внаслідок коригування суми податкових зобов’язань та не забезпечено відповідними надходженнями ПДВ до бюджету.
Що ж до проведення інвентаризації залишків зернових та технічних культур на предмет з’ясування їх кількості, умов придбання (попередня оплата або розстрочення платежу) та повноти оподаткування ПДВ, то ПКУ не встановлено обов’язку платників податків щодо проведення такої інвентаризації.