Коментар до листа ДФСУ від 26.10.2017 р. №2388/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Крок перший. З’ясовуємо статус податкової накладної
Виправлення помилок в даті податкової накладної відбувається двома шляхами.
Якщо податкова накладна ще не була зареєстрована в ЄРПН, то така дата змінюється постачальником самостійно, в тій самій податковій накладній.
До речі, статус незареєстрованої має і та податкова накладна, реєстрацію якої податківцями було зупинено (аж до самого відновлення такої реєстрації). Виправляти помилку в ній або відновлювати її реєстрацію сенсу немає – простіше скласти нову податкову накладну з правильними даними і спробувати зареєструвати її.
Якщо ж податкова накладна вже була зареєстрована, для її виправлення слід буде складати розрахунок коригування.
Тож, перш ніж починати виправляти помилку, встановіть статус податкової накладної – зареєстрована вона чи ні.
Крок другий. Визначаємо, чим загрожує помилка.
Якщо податкова накладна була зареєстрована, а дата в ній неправильна, це проблема. Адже дата податкової накладної – це її обов’язковий реквізит (пп. «б» п. 201.1 ПКУ).
Тому покупцю-платнику ПДВ за такою податковою накладною податківці при перевірці можуть не визнати податковий кредит. Незважаючи на ліберальні норми п. 201.10 ПКУ, за якими зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є достатньою підставою для податкового кредиту, яка не потребує додаткового документального підтвердження.
Така податкова накладна несе у собі ризик, до якого покупець або має бути готовим (навіть до захисту свого податкового кредиту в суді), або вимагатиме від продавця виправити помилку (навіть до скарг на нього податківцям).
Для продавця це теж проблема, тому що, як нагадують податківці у коментованому листі, статтею 120-1 ПКУ передбачено відповідальність не лише за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН, а й за допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.
Тож, якщо покупець подасть на такого продавця скаргу (у формі додатку Д8 до декларації з ПДВ), йому загрожуватиме позапланова податкова документальна перевірка і штраф: за наслідками самої перевірки - 170 грн, а ось якщо не виконати вимоги податківців та не виправити помилку, від 10 до 100% суми ПДВ в такій податковій накладній.
Крок третій. Складаємо розрахунок коригування і нову податкову накладну
Виправлення помилок у податкових накладних шляхом складання розрахунків коригування до них встановлене ст. 192 ПКУ. Але в цьому випадку слід враховувати, що у п. 21 Порядку №1307 зазначено, що виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера не допускається. Тобто одним розрахунком коригування не обійтися.
Як говорять податківці в коментованому листі, помилка у даті складання податкової накладної виправляється «комплектом»:
- розрахунком коригування до податкової накладної, в якому усі числові показники зазначаються зі знаком "-". Таким чином відбувається скасування помилкової податкової накладної. Такий розрахунок коригування складається на дату виявлення факту зазначення неправильної дати в податковій накладній;
- новою податковою накладною за операцією з постачання товарів/послуг із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, що відповідає даті настання "першої події" за такою операцією. Таким чином складається податкова накладна з правильними даними, датою виникнення податкового зобов’язання.
Крок четвертий. Реєструємо складені документи
Складені для виправлення помилки розрахунок коригування та податкова накладна обов’язково реєструються в ЄРПН.
При цьому, якщо покупець є платником ПДВ, такий розрахунок коригування має зареєструвати саме покупець. Інакше такий розрахунок коригування реєструє сам постачальник.
Для обох цих документів працює загальне правило – спеціальних строків реєстрації в ЄРПН для них не встановлено, отже строки реєстрації для них загальні.
Усі останні зміни з ПДВ –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
Нагадаємо, що з 01.01.2017 року реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для ПН/РК, складених з 1 по 15 к.д. (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для ПН/РК, складених з 16 по останній к.д. (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Якщо ці строки будуть порушені, до винної особи застосовуватиметься штраф, передбачений ст. 120-1 ПКУ, від 10 до 50% суми ПДВ в такій податковій накладній (залежно від того, який строк затримки у реєстрації). Тож чим раніше буде виявлено помилкову дату, тим менше буде штраф за її несвоєчасну реєстрацію.
Застосовується такий штраф за наслідками камеральної перевірки. Такі камеральні перевірки проводяться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ (тобто 1095 к. д. з граничного дня для реєстрації в ЄРПН відповідних ПН або РК).
Тож, якщо помилка буде знайдена після закінчення граничних строків реєстрації податкової накладної, хоч вона і буде виправлена, на жаль, постачальнику все рівно загрожуватиме штраф (вже за порушення строків реєстрації нової податкової накладної). А його розмір залежатиме від суми ПДВ в такій податковій накладній і кількості днів прострочення реєстрації.
Про це ми писали також у нашій аналітиці «Несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування - від А до Я».