Податківці у ІПК від 01.06.2018 р. №2418/6/99-99-15-03-02-15/ІПК нагадали, що позначка у реквізиті «зведена податкова накладна» свідчить про окремий характер операцій, за результатами здійснення яких складається така податкова накладна.
Зведена податкова накладна може бути складена у разі, якщо постачання товарів/послуг має безперервний або ритмічний характер, а також у деяких інших випадках, передбачених ПКУ. Докладно про це ми писали тут>>
При цьому, якщо така позначка зазначена у податковій накладній, яка не відповідає ознакам зведеної податкової накладної і характеру здійсненої операції (постачальник не мав права складати саме зведену ПН), така накладна вважається складеною з помилкою. Така помилкова податкова накладна не дає права покупцю на віднесення суми ПДВ до податкового кредиту.
Тож, отримавши податкову накладну з помилками, покупець звертається до постачальника, щоб він ці помилки усунув. Або скаржиться на нього податківцям (через додаток Д8 до декларації з ПДВ).
Як постачальнику виправити таку помилку?
ДФСУ наводиться такий алгоритм виправлення помилки:
1) складається скасовуючий розрахунок коригування до такої податкової накладної (з від’ємним значенням кількості товарів/послуг), у якому в полі «До зведеної податкової накладної» поставити позначку «X»;
2) складається і реєструється в ЄРПН правильна податкова накладна, яка буде підставою для формування податкового кредиту покупцем (отримувачем) товарів/послуг.
Однак податківці не зазначають, з якої причини коригування складати такий «від’ємний» РК.
Якщо проаналізувати алгоритм приймання ПН до реєстрації, то можна дійти висновку, що єдина причина коригування, яка дозволяє повністю сторнувати помилкову накладну, є «повернення товарів або авансових платежів».
Та зважаючи на те, що дане питання не врегульовано законодавчо, радимо отримати у податківців індивідуальну податкову консультацію щодо того, яку причину коригування зазначати в такому випадку.
Чи потрібно відображати помилкову ПН у декларації?
Податківці вкотре нагадали, що платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених первинними документами.
Окрім цього, згідно з п. 6 розділу III Порядку №21, дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.
Таким чином, зважаючи, що така податкова накладна є помилковою (а помилковий документ не відповідає ознакам первинного), то, відповідно, ані така податкова накладна, ані розрахунок коригування до неї не відображаються у декларації з ПДВ.
У декларації з ПДВ повинна бути відображена лише сума за правильною податковою накладною.