Коментар до індивідуальної консультації від 06.08.2018 р. №3430/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Правові та організаційні засади діяльності ОСББ регулюються нормами Закону №2866. Відповідно до статті 1 Закону №2866 під ОСББ розуміється юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
При цьому ОСББ створюється як непідприємницьке товариство. А господарче забезпечення діяльності ОСББ може здійснюватися власними силами ОСББ (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб'єктів господарювання (стаття 4 Закону №2866).
Один зі шляхів отримання забезпечення ОСББ прописаний у статті 16 Закону №2866: ОСББ має право здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку.
При цьому в іншій своїй ІПК від 12.07.2018 р. №3074/6/99-99-15-02-02-15/ІПК податківці надали відповідь щодо правомірності ОСББ укладати договори на утримання будинку з орендарями нежитлових приміщень, а не з власниками. В ній ДФС зауважила, що всі договори щодо внесків на утримання будинків та прибудинкових територій повинні укладатися лише з власниками квартир та нежитлових приміщень.
Отже, отримувати плату за оренду нежитлових приміщень ОСББ може, а ось внески на утримання таких приміщень така організація має отримувати лише з їх власників. Інакше під сумнівом буде не лише законність таких операцій, а й неприбутковий статус ОСББ.
Які ще податкові наслідки матиме така здача в оренду нежитлових приміщень?
Ось що говорять податківці в коментованій ІПК.
Податок на прибуток. Неприбутковий статус за ОСББ залишиться, якщо, з огляду на п. 134.1 ПКУ, статутом встановлено можливість надання в оренду нежитлових приміщень та дохід від такої оренди буде використовуватися виключно для фінансування видатків на утримання ОСББ реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
ПДВ. Операції з постачання ОСББ (платником ПДВ) послуг із оренди допоміжних приміщень та іншого спільного майна багатоквартирного будинку оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%.
Зокрема, за такою операцією ОСББ (платник ПДВ) зобов'язане:
- визначити податкові зобов'язання з ПДВ за правилом "першої події" відповідно до п. 187.1 ПКУ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну;
- задекларувати податкові зобов'язання з ПДВ у декларації з ПДВ та подати її до контролюючого органу в установлені ПКУ терміни;
- сплатити податкові зобов'язання з ПДВ за декларацією з ПДВ до держбюджету в установлені ПКУ терміни.
Зазначимо, що спеціальних правил реєстрації платником ПДВ для ОСББ не встановлено. Отже, така реєстрація та зазначені вище обов’язки виникають у ОСББ в загальновстановленому порядку. Докладніше про це читайте тут.