Коментар до Постанови ВС від 08.08.2018 р., справа №813/4630/13-а
ТЗ придбаний фізособою — ПК у ФОПа не виникає
Ця проблема давно відома підприємцям - платникам ПДВ. А також тим, хто продає транспортні засоби таким підприємцям. Адже за договором та первинними документами на продаж, як правило, фігурує покупець – звичайна фізособа. Про те, що така фізособа є ще й підприємцем та платником ПДВ як підприємець, продавець може й не знати. А навіть якщо й знає, то він повинен спиратися на дані договору та первинних документів та складати податкову накладну відповідно до них. Отже, навіть отримати податкову накладну на себе підприємець зможе не в кожному випадку. А немає податкової накладної – немає й права на податковий кредит з ПДВ.
Але навіть в ситуації, коли податкова накладна складена на ФОП (а не на неплатника податку) та зареєстрована в ЄРПН, не все так просто.
Ще у листі від 08.09.2015 р. №8523/В/99-99-17-02-02-14 ДФС висловлювалася щодо використання майна, придбаного на фізособу, у її госпдіяльності вже як ФОПа: «якщо фізособи – підприємці не ведуть бухгалтерський облік та не можуть обліковувати основні засоби на балансі, визначати їх первісну та залишкову вартості, а також частку їх використання саме у господарській діяльності, такі платники не можуть включати до складу витрат та податкового кредиту з ПДВ суми, сплачені у зв’язку з придбанням (спорудженням) та утриманням основних засобів».
Однак, самі підприємці категорично не погоджуються з таким тлумаченням норм податкового, цивільного та господарського законодавства. І намагаються захистити свої права у суді.
Ось у коментованому судовому рішенні ФОП придбав автомобіль — оформлення автомобіля здійснене на фізособу. Це й не дивує, адже реєстрація транспортного засобу за фізособою - підприємцем не передбачена.
У подальшому таке придбане авто ФОП здав в оренду. Стороною такого договору оренди виступав не власник авто — фізособа, а ФОП. І це не дивно, адже з точки зору ЦКУ фізособа і ФОП це одна й та ж особа (підприємець – це лише статус фізособи). І підприємець має право використовувати в своїй господарській діяльності майно, яке придбав як звичайна фізособа. Надання майна в оренду – це один із шляхів такого використання.
Коди КВЕД, зареєстровані та внесені до відомостей про такого підприємця до ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань, дозволяли укладення такого виду договорів в межах госпдіяльності ФОПа.
За результатами документальної позапланової виїзної перевірки перевіряючі донарахували податкові зобов'язання з ПДВ з мотивацією, яка по суті повторює наведену вище: суб'єкт підприємницької діяльності - фізособа - підприємець не може бути власником нерухомого або рухомого майна, а придбання, спорудження, будівництво такого майна суб'єктом підприємницької діяльності-фізособою - підприємцем, який зареєстрований платником ПДВ, може здійснюватися ним виключно як фізособою, то право на податковий кредит за операцією з придбання зазначеного майна не виникає.
До речі, такому підприємцю слід віддати належне — незважаючи на наведену позицію ДФС, він оскаржував прийняте податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, намагаючись достукатися до керівництва ДФС. Втім, таки довелося йти до суду.
Позиція судів однозначна — ФОП має право на ПК за придбаним ТЗ!
У коментованій справі суди всіх інстанцій були одностайні.
ВС у коментованому рішенні нагадав, що Порядком держареєстрації автомобілів №1388 затверджені єдині правила, якими встановлюється єдиний на території України порядок державної реєстрації автомобілів та видачі реєстраційних документів і формених знаків.
Пунктом 6 вищезазначеного Порядку встановлено, що транспортні засоби, що належать фізособам-підприємцям, реєструються за ними як за фізособами.
Отже, згідно з зазначеними нормами реєстрація транспортного засобу за фізособою - підприємцем не передбачена.
ФОПом податковий кредит сформований у відповідності з положеннями ПКУ, підтверджено відповідними податковими накладними, що виписані контрагентом-продавцем, зареєстрованим платником ПДВ. При цьому, факт реєстрації ТЗ на фізособу не є тією обставиною, яка може свідчити про його придбання без мети подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ.
І що далі?
Слід зазначити, що зараз позиція податківців змінилася, але підприємцям від цього легше не стало. Адже хоча податківці вже визнають право на ПК з ПДВ, але наполягають на нарахуванні податкового зобов’язання виходячи з ціни придбання транспортного засобу.
Наприклад, в ІПК від 17.10.2017 р. №2253/С/99-99-13-01-02-14/ІПК ДФСУ доходить до таких висновків:
1) суб'єктом права власності законодавством визнаються фізособи (громадяни), які можуть бути власниками будь-якого майна, крім майна, яке не може знаходитися взагалі у власності фізичних осіб, і, водночас, не виокремлюється такий суб'єкт права власності як фізична особа - підприємець.
2) незалежно від того, який статус у подальшому фізична особа обере для себе, у тому числі у разі прийняття рішення про здійснення будь-якої діяльності, у т.ч. і підприємницької, суб’єктом права власності виступає саме фізична особа (громадянин), а не фізична особа - підприємець.
Враховуючи те, що суб'єктом права власності на придбані автомобіля є фізична особа (громадянин), а не фізична особа - підприємець, яка здійснювала оплату за його придбання, то таким чином фактично здійснюється передача автомобіля від фізичної особи- підприємця у приватну власність фізичної особи.
Звісно, що первинного документу про таку передачу немає, але це податківців не бентежить. Підтвердженням факту передачі вони вважають реєстрацію такого транспортного засобу на звичайну фізособу, а не на ФОП.
Відтак, на думку податківців, фізособа - підприємець при придбанні вантажного автомобіля має право включити до складу податкового кредиту суму ПДВ з вартості вантажного автомобіля при наявності належним чином складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної. Однак при цьому фізична особа - підприємець зобов'язана нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ, виходячи з бази оподаткування ПДВ, визначеної відповідно до п. 188.1 ПКУ, та скласти податкову накладну на дату набуття права приватної власності на вантажний автомобіль фізичною особою (громадянином) і зареєструвати її в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації.
Сподіваємося, що подальша судова практика теж буде на боці підприємців та суди обов’язок визнання ПЗ з ПДВ за такою «передачею» транспортного засобу не визнаватимуть. Але це буде лише після того, як черговий ФОП звернеться за захистом своїх прав до суду.