• Посилання скопійовано

Обсяг операцій для обов’язкової реєстрації платником ПДВ: на що звернути увагу?

Всі знають, що продаж товарів на суму понад 1 млн гривень протягом 12 місяців призводить до набуття статусу платника ПДВ. А що як товари були роздані безоплатно? Чи треба їх враховувати в цей мільйонний ліміт?

Обсяг операцій для обов’язкової реєстрації платником ПДВ: на що звернути увагу?

Податківці вважали, що так! 

В ІПК від 20.09.2024 №4547/ІПК/99-00-21-03-02 стосовно обсягу для обов’язкової реєстрації платником ПДВ ДПС зазначала, що операції з безоплатного розповсюдження/надання товарів/послуг під час проведення корпоративних заходів і рекламних кампаній та безоплатної передачі/надання товарів/послуг як благодійної допомоги неприбутковим організаціям і фізичним особам є об`єктом оподаткування податком на додану вартість. Обсяг таких операцій враховується при обрахунку граничної суми ПДВ.

Тож безоплатна передача товарів неприбутковим організаціям хоча і може звільнятися від оподаткування ПДВ відповідно до пп. 197.1.15 ПКУ, але так само враховується при розрахунку загальної суми операції, здійснення яких є підставою для обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

 

Проте платник оскаржив цю ІПК!

Таке включення до розрахунку граничної суми рекламних роздач підприємство оскаржувало в судовому порядку протягом п’яти років і отримало зміну висновку ДПС, а саме:

Для визначення обов’язку реєстрації платником ПДВ необхідним є одночасне виконання двох умов – 

  1. здійснення операцій, що є об’єктом ПДВ;
  2. отримання від таких операцій доходу (нарахованого або сплаченого) у розмірі, що перевищує 1 млн грн.

Суд зазначив, що безоплатна передача товарів є постачанням товарів, але при такому постачанні відсутнє нарахування чи сплата на користь підприємства доходу відповідно до НП(С)БО 15.

Тобто оподатковувані операції є, а доходу немає. Одна з умов, наведених судом щодо реєстрації платником ПДВ, не виконується. 

Тому суми за операціями щодо безоплатного надання товарів під час проведення рекламних заходів та надання благодійної допомоги не включаються при розрахунку загальної суми доходу, потрібного для обов’язкової реєстрації платником ПДВ.  

 

І що ж далі? 

Ми зазначали, що ІПК має індивідуальний характер і може бути використана виключно підприємством, якому її надано. 

У ЗІР (категорія консультації 101.02) податківці все ще кажуть «так», і свою думку вони не змінили. Тому про масове застосування коментованої ІПК наразі не може бути й мови. 

Тепер же ДПС у листі від 03.04.2025 №333/2/99-00-21-03-02-02 (додаток 1) підтверджує цей висновок. 

Запитання: чи включаються до обсягу 1 млн грн звільнені операції? Адже індивідуальна податкова консультація від 20.09.2024 №4547/ІПК/99-00-21-03-02 змінює усталену практику застосування норми п. 181.1 ст. 181 розд. V ПКУ.

Відповідь на запитання: за загальними правилами для цілей реєстрації особи як платника ПДВ згідно з п. 181.1 ст. 181 розд. V ПКУ до загального обсягу оподатковуваних операцій (загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПКУ) включається обсяг операцій, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставками: 0 відс., 7 відс., 14 відс. та 20 відс., а також операцій, що звільняються від оподаткування ПДВ. Такі правила не змінювалися.

ІПК, зазначену у запитанні, було надано конкретному платнику податків на підставі рішення суду, яке набрало законної сили (з урахуванням висновків, викладених у такому рішенні суду), та має індивідуальний характер і, відповідно, не може використовуватися іншими платниками податків.

 

Від редакції 

Як і раніше, ми радимо тим, кого позиція суду зацікавила, піти тим самим шляхом, а саме: отримати власну ІПК, а в разі незгоди – оскаржити її у суді. Цього разу у них буде аргумент – Постанова Харківського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 у справі №520/26726/23. І, звісно, коментована нами ІПК. 

Автор: Брік Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДВ»