Закон №4113 (законопроєкт №9319 вже отримав остаточний номер Закону) вже на підписі у Президента і набере чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.
Податок на прибуток
Законом "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні" тепер буде передбачено, що до заяви про набуття статусу резидента Дія Сіті заявник зможе додати заяву про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на прибуток підприємств на особливих умовах. При цьому вимоги до такої додаткової заяви встановлюються відповідно до ПКУ.
У разі прийняття рішення про набуття заявником статусу резидента Дія Сіті уповноважений орган у день опублікування такого рішення надсилає до інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомості про відповідне рішення та, за наявності, відомості, що містяться у заяві про перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на прибуток підприємств на особливих умовах.
База оподаткування цим податком для резидентів Дія Сіті на особливих умовах визначається пп. 135.2.1 ПКУ.
Тут зміна лише одна, яку можна назвати уточненням.
Нагадаємо, що за загальним правилом ця база визначається як сума певних доходів. Серед таких доходів є, зокрема, вартість майна (робіт, послуг), наданого (наданих) особі, яка не є резидентом Дія Сіті - платником податку на особливих умовах, без висування вимог щодо компенсації його (їх) вартості (у тому числі безоплатно наданих товарів (робіт, послуг). Про це говорить пп. 135.2.1.6 ПКУ.
Але така безоплатна роздача має виключення. І ось тепер до цих виключень додали суми пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення та страхових платежів, передбачених підпунктами "в" і "г" пп. 164.2.16 ПКУ.
ПДВ
Тут зміни стосуються лише послуг, які надаються нерезидентами на митній території України (ст. 208 ПКУ).
Ми всі добре пам’ятаємо загальне правило: якщо нерезидент надає послуги на митній території України, вони оподатковуються ПДВ (20%). І згадана стаття визначає, як саме це робиться.
Однак тепер в ній з’явиться новий п. 208.7 ПКУ, який говорить, що зазначені в ній норми не стосуються постачання особою-нерезидентом, яку не зареєстровано як платника податку, послуг на умовах гіг-контракту, укладеного відповідно до ст. 17 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".
Нагадаємо, що гіг-контракт – це цивільноправовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги й забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V цього Закону.
Своєю чергою, гіг-спеціаліст – це фізична особа, яка за гіг-контрактом є підрядником та/або виконавцем.
Таким чином, на нашу думку, це означає, що послуги, які надаватимуться резидентам Дія Сіті фізособами-нерезидентами на митній території України (місце надання послуг визначається за спеціальними правилами, встановленими ст. 186 ПКУ), не оподатковуватимуться ПДВ. Однак було б цікаво послухати, що скажуть про це податківці після того, як зазначена зміна запрацює.
ПДФО
Правила оподаткування ПДФО резидентів Дія Сіті встановлені п. 170.14-1 ПКУ.
Зокрема, якщо резидент Дія Сіті нараховує та виплачує зарплату або винагороду за гіг-контактами своїм спеціалістам, то такий дохід оподатковується за ставкою ПДФО 5%. Така ж ставка ПДФО застосовується і щодо авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
Щоправда, були й сумові обмеження щодо такої пільгової ставки (пп. 170.14-1.3 ПКУ).
Але тепер така пільгова ставка ПДФО може бути застосована починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті!
Отже, доходи спеціалістів резидента Дія Сіті, що були нараховані (виплачені) у календарному місяці, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ (тобто 18%).
Правила сплати ПДФО в разі втрати статусу резидента Дія Сіті теж уточнили.
Те, що в разі невідповідності у певному місяці вимогам резидента Дія Сіті, він має самостійно доплатити ПДФО за такий місяць до бюджету ще до подання об’єднаної «зарплатної» звітності, залишилось.
Але з’явився новий пп. 170.14-1.6 ПКУ, згідно з яким до 31 грудня календарного року, наступного за календарним роком набуття статусу резидента Дія Сіті норми щодо податкових наслідків невідповідності цим вимогам, не застосовуються.
Отже, новачки зможуть застосовувати ставку ПДФО 5% протягом першого та другого років резидентства!
А от якщо така невідповідність триватиме й надалі, то доведеться донарахувати й доплатити ПДФО за ставкою вже 18%. Причому зробити це буде потрібно:
- у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду. Тобто до кінця наступного місяця,
- за власні кошти. Тобто доплата ПДФО (різниця між 18% і 5%) – за кошти роботодавця. А для працівників (спеціалістів) така доплата оподаткованим доходом не стане,
- за доходи, виплачені протягом тих податкових періодів, коли резидент Дія Сіті не відповідав вимогам резидентства. Щоправда, не усіх періодів, а лише в межах останніх трьох місяців календарного року, наступного за календарним роком, в якому він набув статусу резидента Дія Сіті.
Щодо ВЗ окремих правил для резидентів Дія Сіті не встановили. Отже, вони, як і решта роботодавців, застосовуватимуть ставку 5% ВЗ з 1 грудня 2024 року. Про те, як це робити у грудні, ми розповіли на прикладах в цій статті.
ЄСВ
Закон №4113 вніс зміни й до Закону про ЄСВ. Так, щодо резидентів Дія Сіті передбачені такі нові правила (оновлена редакція ч. 14-1 ст. 8 Закону про ЄСВ).
ЄСВ для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам резидентства, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платник набув статусу резидента Дія Сіті, встановлюється:
- на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", – у розмірі мінімального страхового внеску;
- на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", – у розмірі мінімального страхового внеску.
Нагадаємо, що мінімальний страховий внесок з ЄСВ протягом усього 2025 року (як і в грудні 2024 року) становитиме 8000 х 22% = 1 760 грн.
Така ж пільга діятиме і для резидентів Дія Сіті, які не відповідають цим вимогам резидентства, протягом першого та другого років року набуття такого статусу.
Якщо ж він і далі не відповідатиме цим вимогам, то ЄСВ доведеться доплатити, як всім. При цьому зробити це буде потрібно так само як і ПДФО:
- у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду. Тобто, до кінця наступного місяця,
- за власні кошти. Тобто, доплата ЄСВ (різниця між фактичним і мінімальним страховим внеском), як і завжди, за кошти роботодавця. А для працівників (спеціалістів) така доплата – оподаткованим доходом не стане;
- за доходи, виплачені протягом тих податкових періодів, коли резидент Дія Сіті не відповідав вимогам резидентства. Щоправда, не усіх періодів, а лише в межах останніх трьох місяців календарного року, наступного за календарним роком, в якому він набув статусу резидента Дія Сіті.
При цьому уточнюється, що положення пункту 3 частини одинадцятої ст. 25 цього Закону на таке донарахування, не застосовуються. Тобто, штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого ЄСВ, в цьому випадку застосований до резидента Дія Сіті не буде.