
Це – п'ятий у цьому році (і двадцять перший загалом) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена готівковим розрахункам та РРО.
За місяць, який минув з часу написання попереднього листа, з’явилося багато нового та цікавого.
Сьогодні ми:
- розповімо про введення з 3 червня нових правил банківського контролю за готівковими операціями суб’єктів господарювання;
- з’ясуємо, чи можна користуватися карткою «ключ до рахунку» на рівні корпоративної;
- проаналізуємо, кому потрібно застосовувати РРО, а кому – ні;
- наведемо нові правила реєстрації РРО в ДФС;
- нагадаємо, як зареєструвати КОРО на РРО в ДФС;
- дізнаємося, чи буде вважатися готівка понадлімітною, якщо вона здана до банку наступного дня.
Гарного вам читання!
***
З 3 червня для отримання готівки з банку слід надавати підтвердні документи
З 3 червня 2019 року банки вимагатимуть від клієнтів - суб’єктів господарювання підтвердні документи, на підставі яких здійснюються подальші розрахунки отриманою готівкою.
На думку фахівців редакції «Дебет Кредит», це не стосується зняття коштів фізособами з їх непідприємницьких рахунків, а також зняття ФОПами з підприємницьких рахунків готівки на особисті потреби (не пов'язані з господарською діяльністю).
Нормативно не визначено граничних сум готівки, які підпадають під документальне підтвердження. Це означає, що банки мають право перевірки будь-якої суми.
Докладніше про це читайте у нашій новині.
Картка «ключ до рахунку» вважається корпоративною
НБУ у листі від 24.04.2019 р. №57-0007/22460 відповів на три запитання щодо використання картки «ключ до рахунку».
По-перше, працівник підприємства (зокрема, директор) може здійснювати розрахунки за придбані ТМЦ для господарських потреб такого суб’єкта господарювання з використанням картки «ключ до рахунку», як і у випадку використання звичайної корпоративної картки.
По-друге, не потрібно оприбутковувати в касі підприємства суми витрачених коштів з картки «ключ до рахунку», в тому числі якщо працівник зняв готівку з рахунку у банкоматі або в касі банку.
По-третє, при використанні коштів з картки «ключ до рахунку» працівник є підзвітною особою, а отже йому потрібно подавати авансовий звіт.
З нашим коментарем до цього листа можна ознайомитися тут.
Як за новими правилами зареєструвати РРО?
З 19 квітня реєстрація РРО здійснюється за спрощеною процедурою. Достатньо однієї заяви, яка матиме спрощену форму і яку можна подати в електронній формі без додатків.
При цьому при реєстрації РРО виробник (постачальник) має внести відомості щодо:
- екземпляра РРО, який ним поставлений для введення в обіг, – до реєстру екземплярів РРО;
- центру сервісного обслуговування (ЦСО), якому надається право здійснювати технічне обслуговування та ремонт такої моделі РРО відповідно до укладеного з виробником договору, – до реєстру ЦСО.
Своєю чергою, ЦСО має направити до ДФС в електронній формі повідомлення про укладення з суб’єктом господарювання – власником РРО договору про технічне обслуговування та ремонт РРО.
До початку реєстрації РРО його власник має надіслати (подати) до контролюючого органу ф. №20-ОПП. У ній слід надати інформацію про господарську одиницю, де буде застосовуватись РРО.
Про це ми писали тут, а про затвердження реєстру ЦСО РРО читайте ось тут.
Як зареєструвати КОРО на РРО в ДФС?
У підкатегорії 109.09 «ЗІР» податківці вказали, що книги ОРО за місцезнаходженням відокремлених підрозділів та господарських одиниць юридичної особи реєструються за кодом ЄДР. Фіскальний номер книги ОРО на РРО складається з фіскального номера РРО та літери «р».
Пунктом 5 гл. 1 розд. ІІ Порядку визначено, що фіскальний номер другої та наступних книг ОРО складається з фіскального номера першої книги ОРО, зареєстрованої на РРО, та проставленого через дріб порядкового номера наступної книги ОРО.
Згідно з абз.1 п. 8 гл. 1 розд. ІІ Порядку перша книга ОРО на РРО реєструється одночасно з реєстрацією РРО.
Датою реєстрації першої книги ОРО на РРО є дата реєстрації РРО. А от підставою для реєстрації другої та наступних книг ОРО на РРО в контролюючому органі є надходження до цього органу реєстраційної заяви за ф. №1-КОРО.
Готівка не вважається понадлімітною, якщо вона здана до банку наступного дня
В індивідуальній консультації від 03.05.2019 р. №1965/6/99-99-14-05-01-15/ІПК податківці зробили такий висновок: якщо готівка, що перевищує ліміт каси, надійшла до каси у понеділок о 23:30, а здана до банку у вівторок о 10:00, вона не буде вважатися понадлімітною.
Якщо взяти за приклад травневі свята, то понадлімітну готівку, яка була отримана 9 травня (в четвер), треба було здати до банку наступного робочого дня (тобто у п’ятницю, 10 травня).
І наостанок – аналітика від редакції
РРО потрібен тим СГ, хто здійснює розрахункові операції. Що ж є розрахунковою операцією? Які СГ та які окремі операції звільняються від застосування РРО? Про це ми писали ось тут.
***
Наразі це все.
Більше новин на тему каси та РРО ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»