Це – шістнадцятий з початку року (сто сорок дев’ятий загалом та п'ятдесятий під час війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно податку на прибуток. З моменту написання попередньої розсилки минуло три тижні, тож нам є про що розповісти. А саме:
- проінформуємо про зміни в оподаткуванні податком на прибуток для фінустанов;
- розповімо, що 20 грудня буде останнім днем для сплати авансу з податку на прибуток для торговців пальним;
- зʼясуємо які зміни відбулися в оподаткуванні податком на прибуток через Закон №4015;
- наведемо результати декларування контрольованих операцій за 2023 рік від ДПС;
- повідомимо про намір Уряду скоротити перелік держав (територій) для визначення контрольованих операцій;
- зупинимося на загальних правилах складання річної фінзвітності за 2024 рік;
- розглянемо наслідки для бізнесу,які виникнуть в зв’язку зі зміною мінзарплати з 1 січня 2025 року.
Гарного вам читання!
Зміни в оподаткуванні податком на прибуток для фінустанов: розʼяснення від ДПС
З 1 грудня 2024 року змінено підходи до оподаткування прибутку фінансових установ (крім страхових компаній) та переглянуто ставки податку на прибуток.
Новацією
Закону №4015 є, зокрема, визначення видів доходів фінансових установ (крім страхових компаній), до яких з 01.01.2025 застосовується базова (основна) ставка податку на прибуток у розмірі 25% замість 18%.
Положеннями нової редакції
п. 136.1-1 ПКУ згідно зі змінами, внесеними Законом №4015 (які набирають чинності з 01.01.2025), визначено види доходів за категоріями платників, до яких застосовується базова (основна) ставка податку на прибуток у розмірі 25 %, зокрема при:
- оподаткуванні прибутку фінансової установи (крім страховика), у порядку, встановленому пп. 134.1.1 ПКУ;
- оподаткуванні скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії фінансової установи (крім страховика), визначеного відповідно до ст. 39-2 ПКУ;
- застосуванні положень п. 57.1-1 ПКУ для виплати дивідендів фінансовою установою (крім страховика).
Зміни в оподаткуванні податком на прибуток та сплата авансів торговцями пальним
- визначення видів доходів фінустанов, до яких з 01.01.2025 застосовується базова ставка податку на прибуток у розмірі 25%;
- встановлення за 2024 рік для банків підвищеної базової ставки податку на прибуток у розмірі 50%;
- заборона банкам на врахування у 2024 році непогашених податкових збитків минулих років у зменшення об’єкту оподаткування;
- запровадження сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств та податку на доходи фізосіб платниками , які здійснюють роздрібну торгівлю пальним;
- визначення з 01 січня 2025 року авансових внесків з податку на прибуток підприємств для платників, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, у фіксованій сумі вираженій у євро.
ДПС навела результати декларування контрольованих операцій за 2023 рік
За результатами 2023 року до ДПС
надійшло 2 530 звітів про контрольовані операції (далі – КО), що приблизно на 9 % більше минулорічного показника (станом на 01.11.2024). Задекларована платниками податків сума КО становить 2,5 трлн грн, яка є на 14 % більшою за суму попереднього звітного року.
Загалом КО здійснювались із нерезидентами, які зареєстровані в Республіці Австрія (20 %), Швейцарській Конфедерації (16 %), Королівстві Нідерланди (9 %), Французькій Республіці (8 %), Сполучених Штатах Америки (по 6 %) та Федеративній Республіці Німеччина (5 %).
Значну питому вагу в загальному обсязі КО займають операції з товарами – 49 % (у тому числі з сировинними товарами – 25 %) та банківські послуги – 28 %. Інші категорії операцій мають значно меншу частку, зокрема послуги – 9 %, фінансові послуги – 8 %, операції з цінними паперами – 5 % та інші – 1%.
Уряд скоротить перелік держав (територій) для визначення контрольованих операцій
13 грудня Мінфін
оприлюднив проєкт постанови КМУ «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. №1045». А саме пропонується зменшити перелік держав (територій) з резидентами яких операції визнаються контрольованими для цілей трансфертного ціноутворення, з 78 до 46.
Зокрема, в оновленому переліку будуть такі країни: Американське Самоа, Гуам, Корейську Народно-Демократичну Республіку, Республіку Союзу М’янма, Республіку Намібія, Олдерні, республіки Тринідад і Тобаго, Фіджі, Нідерландські Антильські Острови. Натомість буде виключено 41 державу (територію), серед яких Бахрейн, Боснія і Герцеговина, Домініканська Республіка, Ірландія, Кіпр, Куба, Ліхтенштейн, Молдова, ОАЕ, Чорногорія тощо.
20 грудня буде останнім днем для сплати авансу з податку на прибуток для торговців пальним
Харківські податківці
зауважили, що строки сплати авансових внесків: щомісяця не пізніше 20-го числа поточного місяця за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, у розмірі, визначеному
пп. 141.14.2 ПКУ.
Положення зазначених норм ПКУ застосовуються з першого числа місяця, в якому набрав чинності
Закон №4015, тобто з 1 грудня 2024 року.
Тож перший авансовий внесок для платників податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, сплачується за грудень 2024 року у термін не пізніше 20 грудня 2024 року.
Для сплати авансових внесків з торгівлі пальним відкрито нові бюджетні рахунки за кодами класифікації доходів бюджету 11021800 (для платників податку на прибуток). З рахунками можна ознайомитися
тут.
Мінзарплата з 1 січня 2025 року – 8000 грн: які наслідки для бізнесу?
Звісно, на ставку податку на прибуток мінімальна зарплата не впливає. Але від неї залежить окрема податкова різниця, на яку певним платникам податку потрібно буде відкоригувати визначений фінрезультат.
За
пп. 140.5.4 ПКУ слід збільшувати фінрезультат на суму товарів та послуг, придбаних у неприбуткових організацій, внесених до Реєстру, якщо сума вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у таких організацій, сукупно протягом звітного року перевищує 25 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року.
У 2025 році річна вартість цих активів становитиме 200 000 грн. Про це читайте
тут.
І наостанок - аналітика від редакції
2024 рік добігає кінця, а для бухгалтера це означає, що час готуватися до річної фінансової звітності. Фінзвітність може подаватися у різному обсязі:
- Повна фінансова звітність, яка включає п’ять форм – баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки. Повну фінзвітність подають всі, хто не має права подавати малу або скорочену фінзвітність за формами 1-м, 2-м та 1-мс, 2-мс;
- Фінзвітність малих підприємств та представництв іноземних суб’єктів госпдіяльності – баланс за формою 1-м та звіт про фінрезультати за формою 2-м;
- Фінзвітність мікропідприємств та непідприємницьких товариств - баланс за формою 1-мс та звіт про фінрезультати за формою 2-мс.
Про це та про категорії підприємств за розміром у 2024 році - дивіться
тут.
Наразі це все.
Більше новин на тему податку на прибуток ви завжди знайдете тут, а консультацій – тут.
До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит»