• Посилання скопійовано

«Зовнішньоекономічна діяльність» №03(75) | 23.04.2024 р.

Сімдесят п'ятий лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно зовнішньоекономічній діяльності

«Зовнішньоекономічна діяльність» №03(75) | 23.04.2024 р.
Це – вже сімдесят п’ятий (третій цього року та двадцять восьмий з початку війни) лист тематичної розсилки «Дебету-Кредиту», яка присвячена виключно зовнішньоекономічній діяльності. У ньому ми пишемо про те, що цікавого та корисного сталося у сфері ЗЕД за більше ніж місяць. А саме:
  • повідомимо, що Рада підтримала зміни в адмінвідповідальності за порушення МКУ;
  • розкажемо про прийняття за основу закону щодо ринкового нагляду за продукцією, що реалізується через інтернет;
  • повідомимо про зміни до Інструкції про валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків;
  • проінформуємо про скасування Урядом  понад 200 дозволів та погоджень;
  • з’ясуємо, які граничні строки щодо розрахунків за ЗЕД діють під час війни;
  • розглянемо деталі переходу на європейські митні правила. 
Гарного вам читання!
 

Рада підтримала зміни до адмінвідповідальності за порушення МКУ

25 березня 2025 року ВРУ прийнято у другому читанні законопроєкт №10257 "Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей". 
Законом, зокрема:
  1. передбачено розділення підходів для визначення розміру штрафу залежно від органу, яким він накладається. Так, якщо рішення у справі про порушення митних правил (далі – ПМП) приймається митницею – санкція статті передбачає сталий розмір штрафу, проте у статтях, за якими відповідне рішення приймає суд – розмір штрафу передбачає встановлення верхньої та нижньої межі, як того вимагає Конституційний Суд України;
     
  2. збережено підхід щодо визначення розмірів штрафів в окремих статтях (472, 482, 483, 484) залежно від вартості товарів, ТЗ, зважаючи на проєкт нового Митного кодексу ЄС, у разі прийняття якого такий підхід буде обов'язковим для всіх членів ЄС;
     
  3. змінено підходи щодо обов'язковості конфіскації товарів, ТЗ – відтепер за ст. 472484 рішення щодо конфіскації безпосередніх предметів ПМП приймається за ініціативою суду;
     
  4. врегульовується питання щодо звільнення від відповідальності волонтерів та інших осіб, якими до 01 квітня 2024 року передавалися для потреб ЗСУ та інших військових формувань автомобілі, які були ввезені в режимах транзиту або тимчасового ввезення, в тому числі як гуманітарна допомога, за умови документального підтвердження такої передачі;
     
  5. врегульовано строки розгляду скарг на постанови у справах про ПМП;
     
  6. надано право суб'єктам господарювання у разі наміру митниці прийняти несприятливе рішення підтверджувати свою позицію не лише запереченнями, але і поясненнями;
     
  7. розширено перелік органів, які мають право здійснювати митне оформлення військової техніки та інших товарів, що переміщуються з використанням Форми 302;
     
  8. надано право митному органу зупиняти надання тарифної пільги (преференції) до товарів, що походять з держави, з якою Україною укладений відповідний міжнародний договір про вільну торгівлю, поставляються одним і тим же експортером та по яким компетентним органом держави експорту надано відповідь про не підтвердження їх преференційного походження по попереднім поставкам за результатами перевірок, проведених за запитом Держмитслужби, до надходження результатів перевірок їх преференційного походження згідно з міжнародним договором про вільну торгівлю.

Ринковий нагляд за продукцією, що реалізується через інтернет: прийнято за основу закон

26 березня ВРУ прийняла за основу урядовий законопроєкт №12426 "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення державного ринкового нагляду та системи технічного регулювання відповідно до вимог Європейського Союзу". 
Законопроєкт містить положення, що стосуються зобов’язань України у сфері європейської інтеграції відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а саме – приведення законодавства України про державний ринковий нагляд у відповідність до законодавства ЄС та гармонізації вимог щодо введення в обіг (реалізації) нехарчової продукції з принципами та практиками ЄС, а також удосконалення системи технічного регулювання.

Валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків: зміни до Інструкції

Нацбанк постановою від 31.03.2025 №40 вніс зміни до Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Удосконалено положення Інструкції, які регулюють порядок дій банків у разі отримання повідомлення від Нацбанку засобами електронної пошти НБУ / інформації в реєстрі митних декларацій від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, про зміну обслуговуючого банку в митній декларації за операцією з імпорту або експорту товарів.

Уряд скасував понад 200 дозволів та погоджень

Кабінет Міністрів продовжує реформу дерегуляції. Міністерство економіки розповіло, що на засіданні 8 квітня 2025 року Уряд ухвалив низку рішень та скасував понад 200 інструментів державного регулювання.
«Дерегуляція бізнесу – важливий напрям економічної політики. Сьогодні Уряд скасував одразу понад 200 інструментів – дозволи, висновки, погодження, паспорти тощо, що втратили свою актуальність та обтяжували роботу бізнесу. Це майже 45% із загальної кількості інструментів, які запропонувала скасувати Міжвідомча робоча група з дерегуляції за підсумками перегляду регуляторного поля», – зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка України – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Зокрема, скасовано 182 інструменти держрегулювання:
  • 150 інструментів – у сфері охорони здоров’я та санітарного контролю. Більшість із них стосувалися Держсанепідемслужби. 
  • 17 інструментів – у сфері аграрно-промислового комплексу.
  • 15 інструментів – у сферах охорони праці, торгівлі, будівництва, пожежної безпеки та зовнішньоекономічної діяльності. 

Які граничні строки щодо розрахунків за ЗЕД діють під час війни?

ДПС у Черкаській області розповідає, що робота банківської системи України в період запровадження воєнного стану регулюється, зокрема, постановою НБУ від 24.02.2022 №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану».
Так, відповідно до п. 14-2 Постанови №18 на період воєнного стану граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 5 квітня 2022 року.

З 19 квітня – перехід на європейські митні правила: деталі від ДМС

ДМСУ розповідає, що 19 квітня наберуть чинності законодавчі новації, спрямовані на гармонізацію українського митного законодавства з Митним кодексом ЄС і передбачені Законом №3926-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу».
Головним чином зміни стосуються запровадження  процедур авторизації на окремі види діяльності, контроль за якими здійснюється митними органами, та авторизацій для поміщення товарів у окремі митні режими. Якщо раніше для певних видів діяльності потрібно було отримувати окремі дозволи, то тепер їх замінять авторизації, які підтверджуватимуть відповідність підприємства встановленим критеріям.

Наразі це все.
Більше новин на тему зовнішньоекономічної діяльності ви знайдете тут, а консультацій – ось тут.

До зустрічі!
Ваш «Дебет-Кредит» 

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Тематичні розсилки/ЗЕД

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЗЕД»