• Посилання скопійовано

Кредитування для розвитку бізнесу залишається на низькому рівні

За повідомленням Данила Гетманцева, попри номінальне збільшення і відновлення кредитування, обсяги валового кредитного портфеля відносно економіки за існуючих тенденцій продовжать зменшуватись

Кредитування для розвитку бізнесу залишається на низькому рівні

Голова парламентського Комітету з податків та фінансів Данило Гетманцев повідомив, що обсяги виданих кредитів не відповідають потребам відновлення економіки.

За даними НБУ, за виданими кредитами за І квартал 2025 року:

  • Гривневі кредити резидентам (бізнесу і домогосподарствам) на кінець березня 2025 року становили 879,6 млрд грн. З початку року вони зросли на 6,2% (+50 млрд грн).
  • Водночас валютні кредити резидентам за цей самий період скоротились на 3,1% (-0,2 млрд дол.) до 6,1 млрд дол.

Таким чином, за І квартал загальний кредитний портфель у всіх валютах збільшився на 3,3% (+36,4 млрд грн), сягнувши 1143,3 млрд грн.

На думку нардепа:  

  • Якщо кредитування і далі збільшуватимуться такими низькими темпами, як у першому кварталі, то за підсумками року ми матимемо приблизно 1260 млрд грн валового кредитного портфеля у всіх валютах.
  • Це відповідатиме рівню проникнення кредитів в економіку (бізнесу і населенню) на рівні 14,4% ВВП, якщо порівнювати цей портфель із прогнозним ВВП на 2025 рік у сумі 8 737 млрд грн (із останнього перегляду програми МВФ).
  • Це дуже низький показник, який дорівнюватиме обсягу минулого року (14,5% ВВП), в якому був зафіксований черговий історичний мінімум рівня проникнення кредитів в економіку.

Він нагадав, що позаминулого року (2023) цей показник був 15,2% ВВП, перед повномасштабною війною (19,1% ВВП), у 2019 році (25,9% ВВП).    

«Отже, не повинно бути ілюзій – попри номінальне збільшення і відновлення кредитування, обсяги валового кредитного портфелю відносно економіки за існуючих тенденцій продовжать зменшуватись, у кращому випадку - будуть стагнувати.

На всіх своїх останніх зустрічах із підприємцями я чую, що один із головних бар’єрів для розвитку як для відносно великого бізнесу, так і МСБ – це відсутність достатнього і доступного кредитного ресурсу», - пише Гетманцев. 

Автор: Брік Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Автоматизація»