ДФС у Вінницькій області розглянула кілька питань щодо надання транспортних послуг підприємцями-єдинниками. Зокрема, роз'яснено:
1) Обмежень щодо надання послуг (в тому числі і транспортних) у фізичних осіб — підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності на третій групі, немає (лист від 29.10.2015 р. №624/Ш/02-32-17-01-17).
2) Відповідно до п. 1 Переліку документів, для водія юридичної або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, в наявності серед інших документів має бути товарно-транспортна накладна. Застосування зазначених форм первинного обліку всіма суб’єктами господарської діяльності незалежно від форм власності є обов’язковим.
Крім того, первинна транспортна документація відноситься до первинних документів, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік.
Товарно-транспортна накладна відноситься до первинної транспортної документації, ведення форм якої для всіх суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності є обов'язковим (лист від 29.10.2015 р. №625/Ш/02-32-17-01-17)
Коментар редакції: Податківці правомірно зазначили, що ведення ТТН для всіх госпсуб’єктів незалежно від форм власності є обов’язковим. Проте на запитання щодо необхідності підприємцю виписувати кожному контрагенту товарно-транспортну накладну при наданні транспортних послуг, чітко не відповіли.
Вважаємо, що ТТН дійсно повинна бути, але виписувати такий документ повинен замовник послуг перевезення, а не підприємець-перевізник.
Відповідно до п. 11.4 Правил №363, ТТН виписує в кількості не менш ніж чотири примірники замовник (вантажовідправник або вантажоодержувач), засвідчує всі ТТН підписом і при необхідності печаткою (штампом). Якщо кожний з учасників перевезення (контрагент) повинен мати ТТН, то забезпечити їх необхідною кількістю ТТН має саме замовник перевезення. А перевізник, згідно з п. 14.4 Правил №363, виписує рахунок за виконані перевезення на підставі належним чином оформлених ТТН.
Отже, серед переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у перевізника — підприємця, який надає послуги, повинна бути ТТН, яку виписує замовник — особа, що уклала з перевізником договір про перевезення вантажів.