ДФСУ у підкатегорії 301.04.01 ресурсу "ЗІР" зазначила, що в облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу, вони отримували заробітну плату на цьому підприємстві.
Облікова кількість штатних працівників визначається на певну дату звітного періоду, наприклад, на перше або останнє число місяця, включаючи прийнятих працівників і виключаючи тих, які вибули в цей день.
Якщо підприємство на дату, вказану у формі державного статистичного спостереження, з будь-яких причин не працювало (вихідний або святковий день, з природних, технічних та економічних причин), облікова кількість працівників відображається за станом на останній день роботи, що передував цій даті).
В обліковій кількості штатних працівників за кожний календарний день враховуються особи, які фактично працювали, а також відсутні на роботі з будь-яких причин, тобто усі працівники, які перебувають у трудових відносинах, незалежно від виду трудового договору.
Від редакції
У роз'ясненні податківці тільки навели норми Інструкції №286 щодо статистики кількості працівників та чітко не вказали, на яку саме дату визначати облікову кількість працівників. Але з Інструкції №286 виходить, що її формують на перше або останнє число місяця, включаючи прийнятих працівників і виключаючи тих, які вибули в цей день.
***
Читайте також:
- Звіт з ЄСВ: Понад 30 актуальних запитань та відповідей у спецвипуску серпня.
- Всі обов'язкові реквізити звіту з ЄСВ мають бути заповнені - інакше він вважається не поданим.
- Що змінилося в таблиці 5 оновленого Звіту з ЄСВ?
- Нова звітність з ЄСВ — в оновленому «Єдиному вікні»
- Які зміни необхідно врахувати при звітуванні з ЄСВ - роз'яснення ДФС.
- Коли та як заповнювати нову таблицю 5 звіту з ЄСВ? Роз'яснення від ПФУ.