Головна Усі новини Облік та звітність Звітність

Введено нові уніфіковані правила складання та подання звітності для небанківських фінустанов

НБУ затвердив правила складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг

Національний банк України затвердив Правила складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг (далі – УРНФП) до Національного банку України (далі – Правила). Вони є обов’язковими для виконання всіма УРНФП, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк із 01.07.2020 відповідно до Закону України від 12.09.2019 р. №79-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг».

Правила є першими з моменту, відколи Національний банк перейняв на себе нові функції в межах реформи «спліт». Це єдиний на сьогодні регуляторний нормативно-правовий акт Національного банку, який встановлює  вимоги до звітності УРПФП для цілей регулювання й нагляду. На відміну від практики попереднього регулятора ринку небанківських фінансових послуг Національний банк узагальнив вимоги до звітності різних сегментів ринку в одному документі. Водночас Національний банк поширив на УРНФП перевірену на практиці технологію збирання звітності від респондентів в єдиному електронному форматі XML через вебпортал, із автоматичною перевіркою повноти та своєчасності завантаженої звітності, а також наявності помилок у даних. 

Після набрання Правилами чинності розпорядження попереднього регулятора, якими встановлювалися вимоги до звітності, втратять чинність.

Представники УРНФП були залучені до підготовки Правил у форматі консультацій та на етапі обговорень проєкту регуляторного нормативного документа. 

Правила розроблені з метою отримання Національним банком звітності від УРНФП для забезпечення виконання Національним банком наглядових та регулюючих функцій у сфері ринків небанківських фінансових послуг, а також для складання грошово-кредитної та фінансової статистики, статистики платіжного балансу, міжнародної інвестиційної позиції, зовнішнього боргу відповідно до законодавства України.

Правила визначають:

  • УРНФП, які подають звітність: вони поширюватимуться на страховиків, страхових та перестрахових брокерів, кредитні спілки, ломбарди, інші фінансові установи, а також на юридичних осіб – суб’єктів господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законодавством України можливість надавати послуги з фінансового лізингу (лізингодавці);
  • форму для подання даних звітності; 
  • вимоги до порядку формування показників звітності; 
  • перелік, формат, періодичність та строки подання звітних файлів;
  • перелік, формат та строки подання електронних документів до Національного банку (приміток та  пояснювальних записок до звітності); 
  • порядок накладання кваліфікованого електронного підпису на дані звітності. 

Правила затверджені постановою Правління НБУ від 25.11.2021 р. №123 «Про затвердження Правил складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України», яка набирає чинності 01 січня 2022 року.

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело
Нацiональний банк України
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Фінансова звітність , Банки , Фінанси

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі