
Національний банк України в межах упровадження відкритого банкінгу затвердив Положення про відкритий банкінг в Україні (далі – Положення).
Що таке відкритий банкінг
Відкритий банкінг передбачає безпечний та структурований обмін даними між надавачами платіжних послуг через спеціалізовані інтерфейси (АРІ), які передаються виключно за згодою користувача з метою отримання відомостей з рахунку користувача (баланс, історія операцій) та ініціювання платіжної операції.
Упровадження відкритого банкінгу в Україні сприятиме розвитку фінтеху, упровадженню інновацій у платіжній сфері, посиленню конкуренції та, як наслідок, поліпшенню якості наявних і створенню нових платіжних послуг та продуктів. Крім того, це забезпечить виконання вимог в частині приєднання України до SEPA та вступу до Європейського Союзу.
Суб’єктами відкритого банкінгу є:
- надавачі платіжних послуг з обслуговування рахунків (ASPSP): банки та небанківські надавачі платіжних послуг, у яких відкрито рахунки користувачів. Забезпечують стороннім надавачам платіжних послуг (PISP / AISP) доступ до рахунків користувачів через спеціалізовані інтерфейси (АРІ);
- сторонні надавачі платіжних послуг (PISP / AISP): банки та інші надавачі платіжних послуг, що отримали авторизацію на надання нефінансових платіжних послуг у Національному банку України. Надають нефінансові платіжні послуги користувачам;
- користувачі: фізичні та юридичні особи. Надають надавачу платіжних послуг з обслуговування рахунку (ASPSP) згоду на доступ сторонніх надавачів платіжних послуг (PISP / AISP) до свого рахунку з метою отримання нефінансових послуг;
- технологічні оператори платіжних послуг: юридичні особи, що отримали право на надання операційних, інформаційних та інших технологічних послуг у межах відкритого банкінгу. За потреби надавачі платіжних послуг можуть залучати технологічних операторів для забезпечення електронної взаємодії у відкритому банкінгу та обміну даними через спеціалізовані інтерфейси (API).
Норми Положення
Норми Положення поширюватимуться на відносини, що виникають між суб’єктами відкритого банкінгу під час доступу до рахунків користувачів сторонніми надавачами платіжних послуг (PISP / AISP) та під час надання користувачам нефінансових платіжних послуг.
Зокрема, Положення визначає:
- порядок та умови надання стороннім надавачам платіжних послуг (PISP / AISP) доступу до рахунків користувачів, відкритих у надавачів платіжних послуг з обслуговування рахунків (ASPSP);
- принципи взаємодії суб’єктів відкритого банкінгу;
- умови надання нефінансових платіжних послуг користувачам;
- порядок надання та відкликання згоди користувача;
- принципи використання та класифікацію спеціалізованих інтерфейсів (API), які використовуються у відкритому банкінгу.
Положення про відкритий банкінг в Україні затверджене постановою Правління Національного банку України від 25.07.2025 року №80, що набирає чинності з 01 серпня 2025 року.
Упродовж п’яти місяців від зазначеної дати надавачі платіжних послуг з обслуговування рахунків (ASPSP) повинні привести свою діяльність у відповідність до вимог Положення.
Додаємо, що впровадження відкритого банкінгу є завершальною частиною імплементації норм Директиви ЄС про платіжні послуги 2015/2366 (PSD2) та глави 4 "Порядок отримання надавачами платіжних послуг доступу до рахунків користувачів (відкритий банкінг)" розділу IV Закону України "Про платіжні послуги", що набирає чинності та вводиться в дію 01 серпня 2025 року.