• Посилання скопійовано

НБУ не збирається відмовлятися від шагів: нові деталі від Пишного

За словами Пишного, жодного вилучення тієї монети, яка є в обігу, не буде. Після ухвалення відповідного рішення ВРУ Національний банк припинить карбувати копійки і почне карбувати дрібну питому українську монету – шаги

НБУ не збирається відмовлятися від шагів: нові деталі від Пишного

«Копійка – це московитська назва. Вона залишилася тільки в Москві, Мінську і на тимчасово окупованих Росією територіях». Це зауважив в ексклюзивному інтерв'ю Українському Радіо голова Національного банку Андрій Пишний, обґрунтовуючи необхідність переходу в Україні до монети шаг. Такий перехід мав би відбутися зі здобуттям Україною Незалежності, розповідає Пишний. 1992 року навіть викарбували першу пробну партію шагів. Однак тоді забракло політичної волі, констатує голова НБУ. А зараз ми за крок до шага. «Після ухвалення відповідного рішення Верховною Радою (а ми дуже на це сподіваємося) Нацбанк припинить карбувати копійки і почне карбувати шаги», – зазначає Пишний. І все це буде без додаткових витрат із держбюджету, запевнив голова НБУ.

 

«Копійка залишилася тільки в Москві, Мінську і на тимчасово окупованих Росією територіях Молдови»

Багато дискусій тривають в Україні щодо монети шаг. Буде вона у нас чи ні?

2 вересня минулого року НБУ офіційно ініціював цю дискусію. Ця дискусія в своїй основі має дуже глибоке наукове дослідження. Ціла експедиція, яка підтвердила, що питомою українською назвою дрібної монети, однієї сотої фракції української гривні, є шаг. Відповідний указ про це підписав перший президент за часів УНР. Якщо гривня – княжого роду, то шаг має свої витоки з часів Гетьманщини. Цю історію ми розповідаємо окремо на виставці «Гривня. Більше ніж гроші». І вона з усією очевидністю дасть зрозуміти, що це – не просто забаганка НБУ. Це абсолютно закономірний і логічний крок. Ми повертаємо своє. Давайте не забувати про те, що копійка залишилася тільки в Москві, Мінську і на тимчасово окупованих Росією територіях Молдови. Це те, що дотепер поєднує через 30 років нашої Незалежності монетарні відносини навіть на рівні назви.

А інші республіки, які входили до складу колишнього Радянського Союзу, цього позбулися. 1992 року ми навіть викарбували першу пробну партію монет шаг. Вони мали стати повноцінною частиною української гривні, але тоді нам не вистачило політичної волі. Якщо не зараз, то коли? Коли буде час повертати своє?

 

Жодних додаткових витрат із бюджету

Хочу наголосити на важливому моменті. Жодних додаткових витрат із державного бюджету це за собою не нестиме. Жодного вилучення тієї монети, яка є в обігу, не буде. Після ухвалення відповідного рішення Верховною Радою (а ми дуже на це сподіваємося) Національний банк припинить карбувати копійки і почне карбувати дрібну питому українську монету – шаги. Ми отримали позитивні висновки Інституту національної пам'яті. Ми отримали абсолютну підтримку Академії наук, Інституту лінгвістики.

Перш ніж винести це питання в публічну площину, ми його глибоко дослідили. Шаг має історичне коріння. І це те, що остаточно закріпить за Україною монетарний суверенітет і прибере з нашої хати оцю групку московського сміття. Копійка – це винятково московитська назва.

 

За крок до шага

Чи вплине впровадження шага на купівельну спроможність гривні?

Жодним чином не вплине. Дотепер в обігу є 14 млрд розмінної дрібної монети номіналом 10 і 50 копійок. І Національний банк, щоб підтримувати відповідний обіг монети, повинен щороку докарбовувати щонайменше 20 млн. Вилучаючи ту, яка втратила відповідні ознаки і запускаючи в обіг монети відповідного номіналу. Ми не карбуємо монету 10 копійок, але 50 копійок ми повинні будемо ще певний час докарбовувати.

Їх в обігу приблизно на рівні півтора мільярди. І ми хочемо, щоб наступний тираж, який ми повинні будемо докарбувати, вже був викарбуваний не копійками, а шагами. Для цього потрібно ухвалити лише декілька змін в українському законодавстві. Ми відповідні пропозиції парламенту вже надали. Виходячи з мого діалогу з керівниками парламенту, я відчуваю, що підтримка є. Ми за крок до того моменту, коли цю ідею, час якої настав, нарешті не можна буде зупинити.

Якого кольору будуть ці монети?

Ми думаємо над цим. Я не хочу забігати наперед. Тільки-но парламент ухвалить рішення, ми одразу розпочнемо процес підготовки відповідного дизайну. Вже сьогодні творча спільнота так відгукнулася на нашу ініціативу, ми вже маємо кілька ескізів. Ми підійдемо до цього дуже відповідально і зробимо просто фантастичні 50 шагів.

***

Читайте також:

Джерело: Українське радіо

Рубрика: Фінанси і банки/НБУ і банківська система

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «НБУ і банківська система»