• Посилання скопійовано

Індексацію зарплати хочуть скасувати: новація законопроекта «Про працю»

Новий законопроект, який має замінити КЗпП та Закон про оплату праці, вносить зміни до кількох законодавчих актів. Зокрема, за текстом законопроекту про працю виходить, що зарплата не підлягатиме індексації

Індексацію зарплати хочуть скасувати: новація законопроекта «Про працю»

Нагадаємо, що 28 грудня 2019 року КМУ зареєстрував на сайті ВРУ законопроект №2708 «Про працю», який фактично переписує чинне законодавство з праці. Про його реєстрацію ми писали  тут, а про появу тексту цього документу ось тут.

Якщо цей законопроект стане законом, то змін він принесе зі собою багато.

Тож ми починаємо аналізувати ці зміни в окремих новинах. Перша з них стосується можливого скасування індексації зарплати.

 

Чому ми індексуємо зарплату зараз?

За ст. 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Правила нарахування індексації встановлено Законом №1282. За ст. 2 цього Закону об’єктом індексації є й оплата праці. А порядок нарахування індексації зарплати визначено ст. 10 Закону №1282.

Статтею 33 Закону про оплату праці також встановлено обов’язок і правила індексування заробітної плати.

Тобто існують три законодавчі акти, які вимагають такої індексації, і один підзаконний нормативний акт, який встановлює її процедуру.

 

Що зміниться?

Законопроектом «Про працю» не передбачено індексування заробітної плати.

До того ж з дня набрання чинності цього законопроекту втратять чинність КЗпП та Закон про оплату праці. А зі Закону №1282 буде вилучено норми щодо індексації заробітної плати.

Тобто, якщо цей законопроект стане законом, з дня набрання його чинності індексувати зарплату буде не потрібно. Наразі законопроектом передбачається, що він набере чинності через 6 місяців з дня, наступного за днем його опублікування.

Який це буде день, зараз не вгадаєш. Тобто закон може набрати чинності і з першого або останнього числа, і в середині місяця. А зарплата індексується цілком за місяць. Але законопроектом не встановлено жодних перехідних положень.  Тож, до питання, як правильно нарахувати зарплату у місяці набрання чинності цим законом, ми ще повернемося. Сподіваємося, що Мінсоцполітики в цій ситуації теж надасть свої роз’яснення вчасно.

Залишається поки що без відповіді і питання застосування штрафів за ненарахування індексації за періоди до набрання чинності закону. Ніяких окремих положень щодо перевірок щодо нарахування індексації за минулі періоди законопроект не містить.

Проте і штрафи до роботодавців, і проведення перевірок в світлі нового законопроекту – це окрема тема для розмови, якій буде присвячена найближчим часом аналітична стаття на нашому сайті. А ще окремо розповімо про зміни щодо кадрових питань, відпусток та відряджень працівників тощо. Законопроект пропонує багато нового, а ми вже готуємося про це розповісти більше. Тож уважно стежте за нашими новинами!

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Оплата праці»

  • Нараховуємо відпусткові у 2025 році: практичні приклади
    Нагадаємо основні правила нарахування відпусткових у 2025 році. Як бути, якщо працівник тривалий період перебував у безоплатній відпустці? Або отримував премії за попередні місяці?
    18.04.20259671
  • Порядок розрахунку середньої зарплати для лікарняних та декретних оновлять!
    Згідно з проєктом змін до Порядку №1266, для розрахунку страхових виплат для добровільно застрахованих осіб використовуватимуться календарні місяці (календарні дні) дії договору про добровільну участь перед настанням страхового випадку, за які сплачено ЄСВ
    16.04.20253 894
  • Скорочення штату: як провести правильно?
    Роботодавець повинен обґрунтувати необхідність скорочення штату та звільнення працівників, скласти та затвердити новий штатний розпис, в якому не буде посад, що скорочуються, врахувати переважне право на залишення працівника на роботі
    10.04.2025114
  • У 2025 році роботодавець зобов'язаний нараховувати зарплату не нижче 8000 грн
    МЗП – це соціальна гарантія для найманого працівника, і виплачувати заробітну плату необхідно не нижче встановленого законодавством рівня. Тож у 2025 році при відпрацюванні повного місяця основному працівнику потрібно нараховувати зарплату не нижче 8000 грн
    10.04.2025151
  • Чи треба індексувати зарплату у травні 2025 року?
    З січня 2025 р. нарахування індексації зарплати обнулили. Тоді ж виникла дилема – який місяць вважати базовим для нарахування індексації: грудень 2024 р. чи січень 2025 р.? Як бути роботодавцям і чи індексувати зарплату у травні, – дізнайтеся з нашої статті.
    10.04.202511 30711