• Посилання скопійовано

Праця домашніх працівників: розʼяснення від Держпраці

Зокрема, на домашніх працівників поширюються всі положення щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку, передбачені законодавством. Чи зобов’язаний роботодавець безоплатно надавати домашньому працівнику житло? Про це та інше читайте далі

Праця домашніх працівників: розʼяснення від Держпраці

Нормами КЗпП визначено поняття домашньої праці та домашніх працівників, закріплено правовий статус домашніх працівників та особливості його правового регулювання.

Схiдне міжрегiональне управлiння Держпрацi відповідає на запитання щодо праці цієї категорії працівників.

 

Хто такі домашні працівники?

Домашні працівники – це фізичні особи, які виконують домашню працю для домогосподарства за трудовим договором. Це можуть бути водій, садівник, кухар, няня, покоївка тощо.

 

Як визначається режим роботи для домашніх працівників?

На домашніх працівників поширюються всі положення щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку, передбачені законодавством про працю.

Режим роботи визначається у письмовому трудовому договорі.

Якщо у зв’язку із специфікою домашньої праці не може бути додержана передбачена законом щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається запровадження підсумованого обліку робочого часу – з тим, щоб тривалість робочого часу за місячний обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин.

 

Чи має право роботодавець вимагати від домашньої працівниці (доглядальниці) виконання роботи у вихідні, святкові і неробочі дні?

Можливість виконання домашнім працівником роботи у вихідні, святкові та неробочі дні має бути визначена трудовим договором, який укладається у письмовій форму у двох примірниках (по одному для кожної сторони трудових відносин).

 

Чи зобов’язаний домашній працівник (няня) бути постійним готовим до виконання своїх обов’язків?

Ні. На домашніх працівників поширюються положення щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку, передбачені законодавством.

 

Чи зобов’язаний роботодавець безоплатно надавати домашньому працівнику житло в користування?

Платне чи безоплатне надання роботодавцем житла домашньому працівнику в користування може бути передбачено у трудовому договорі, укладеному з домашнім працівником. У разі платного надання житла в користування домашньому працівникові такі відносини регулюються актами цивільного законодавства. Надане домашньому працівникові жиле приміщення має відповідати вимогам законодавства.

 

Чи має право на відпустки по вагітності і пологам та для догляду за дитиною до трьох років жінка, яка працювала кухарем у домогосподарстві (домашній працівник)?

Так. Домашні працівники користуються всіма трудовими правами та гарантіями, передбаченими законодавством про працю, у тому числі і правом на відпустки.

 

Няня дитини разом з родиною виїжджає за кордон для відпочинку. Чи може така поїздка вважатися часом відпочинку для няні?

Це буде робочий час, оскільки час здійснення домашнім працівником супроводу члена домогосподарства під час відпочинку включається в робочий час.

 

Чи може бути роботодавцем домашнього працівника юридична особа?

Ні, не може. Домашній працівник може бути прийнятий лише фізичною особою або домогосподарством, тобто сім’єю чи окремою особою, яка потребує допомоги по господарству. Юридичні особи, такі як підприємства або організації, не мають права укладати трудові договори з домашніми працівниками.

 

Водій, який працює у домогосподарстві, впродовж дня кілька годин витрачає на очікування роботи. Чи підлягає такий час очікування оплаті?

Періоди очікування вважаються годинами роботи, оскільки в цей час домашній працівник не може розпоряджатися своїм часом на власний розсуд у зв’язку з необхідністю бути готовим до виконання за дорученням роботодавця передбачених договором трудових обов’язків.

Умови і розмір оплати періодів очікування або порядок надання іншого вільного від роботи часу із збереженням заробітної плати визначаються трудовим договором.

При цьому розмір такої оплати не може бути меншим за розмір встановленого законом мінімального рівня оплати праці.

Джерело: Державна служба з питань праці

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»