• Посилання скопійовано

Чи вплине об'єднання міністерств на бронювання працівників за Порядком №76?

21 липня сталося те, про що багато говорили з початку процедури перезавантаження Уряду. Декілька міністерств об’єднали між собою або приєднали до інших. Як це може вплинути на процедуру бронювання працівників?

Чи вплине об'єднання міністерств на бронювання працівників за Порядком №76?

Одразу зазначимо, що наслідки події, про яку ми писали тут, а це перейменування або ліквідація деяких міністерств, наразі ще невідомі. Ми будемо уважно стежити за наступними діями нового Уряду й оновлених міністерств і в разі появи офіціальних повідомлень та роз’яснень обов’язково вас про них повідомимо! 

А зараз спробуємо розібратися, що може бути і на що треба звернути увагу. 

 

КМУ, міністерства та бронювання працівників – де зв'язок?

А зв'язок самий безпосередній. Почнемо з того, що сам Порядок №76 затверджений постановою КМУ. Отже, новий Уряд далі матиме право вносити зміни до цього Порядку. Чи вноситиме він зміни просто зараз? Поки що таких заяв не лунало. Тому наразі за це можна не турбуватися. 

Останні зміни до Порядку №76 були нещодавно (з 14.07.2025), тобто ще до обрання нового Прем’єр-міністра (вона заступила на посаду з 17.07.2025).  Але давайте поглянемо на ці зміни уважніше. 

Ми про них писали тут. Та перш ніж дивитися, що саме змінилося, давайте згадаємо кілька загальних правил. 

Право бронювати працівників мають лише юрособи, яким присвоєно статус критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

Хто присвоює цей статус? По суті, два основних види органів – міністерства й обласні ради (військові адміністрації в разі їх створення, а в Києві – міська рада).  Це правило зберіглося і після змін, і єдине, що змінилося, це розподіл роботодавців між цими органами. 

Але не дивно, що роботодавців турбує запитання: які всі ці реорганізації вплинуть на їх критичний статус та можливість бронювання працівників? 

 

Зміни щодо прав облрад на присвоєння критичного статусу – чого чекати

У постанові КМУ від 14.07.2025 №847, яка набрала чинності з 16 липня і за якою до облрад перейшло право встановлювати критичний статус нового кола роботодавців, нічого не говориться про тих, кому цей статус визначили раніше. Жодних вимог підтвердити або оформити цей статус наново (як це було на початку року).   З чого ми робимо висновок, що ті, хто цей статус отримав до 16 липня, і далі перебувають у цьому статусі. 

Однак є ще один нюанс, на який треба звернути увагу. Цією ж постановою КМУ надав доручення облрадам забезпечити у місячний строк з дня набрання чинності постановою №847 перегляд критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, відповідно до змін, внесених цією постановою.

Тобто до 16 серпня мають з’явитися нові критерії від облрад. 

Нагадаємо, що міністерства та відомства тепер присвоюють критичний статус для підприємств, установ, організацій, що провадять діяльність у галузі національної економіки або сфері, у якій такий орган забезпечує формування та/або реалізує державну політику. Тому щоб обрати, кому подавати заяву на присвоєння критичного статусу, роботодавцю треба було визначитись, у якій сфері воно працює і хто цією сферою керує. 

А облради тепер встановлюють критичний статус для підприємств, установ, організацій комунальної форми власності (тобто ким керують вони), а також підприємств, установ, організацій, які розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці та провадять діяльність у сфері:

  • сільського, лісового або рибного господарства;
  • добувної промисловості і розроблення кар’єрів;
  • переробної промисловості;
  • постачання електричної енергії, газу, пари та кондиційованого повітря;
  • водопостачання; каналізації, поводження з відходами;
  • будівництва;
  • оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів;
  • транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності.

Раніше ж у Критеріях (затверджених Постановою №76) говорилось більш загально: визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, за відповідною сферою управління та галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Здебільшого роботодавці зверталися до міністерств, у сфері яких вони здійснювали діяльність. Причому кожне міністерство затверджувало власні критерії, яким треба відповідати, щоб цей статус отримати. Тепер облради отримали чіткий перелік сфер, у яких вони можуть надавати критичний статус юрособам в межах своєї територіальної громади. І розроблять власні критерії. 

Дехто побоюється, що юрособа, яка до цього отримала критичний статус від відповідного міністерства (Мінагрополітики, Міненерго, Мінінфраструктури тощо), тепер має отримати такий статус в облраді. Але прямо про це в Постанові №847 не йдеться. Як не йдеться і про анулювання раніше виданих критичних статусів. 

Дехто з фахівців вважає, що встановлення чіткого переліку сфер юросіб, яким критичний статус надаватимуть облради, обмежить коло тих, хто може отримати цей статус. Чи можливі випадки, що підприємство отримувало критичний статус від обладміністрації, але тепер не зможе цього зробити через те, що його сфера діяльності не потрапила до цього переліку? Так, ми цього не виключаємо.  Але насправді коло заявлених сфер досить велике, воно охоплює основні напрями господарської діяльності, а отримати критичний статус і до 16 липня могло не кожне підприємство. Тому заздалегідь робити сумні прогнози не будемо.  

Що насправді означає саме ця реорганізація – давайте почекаємо на офіційні роз’яснення, що робити в такий «перехідний» період. Найімовірніше, вони з’являться протягом місяця, як тільки облради розроблять власні критерії.  Не виключено, що ці правила будуть застосовуватися вже до нових випадків присвоєння критичного статусу, за якими заяву буде подано після затвердження нових критеріїв. 

 

Реорганізація міністерств та бронювання працівників – чого чекати

Інше питання, яке варто розглянути, це зміни у структурі самих міністерств. Що робити у випадку, якщо міністерство, яке присвоїло вам критичний статус, реорганізували? 

Знову ж таки, наразі жодних закликів переоформити документи на підтвердження критичного статусу немає. Щоправда, це не означає, що вони не з’являться, але все залежатиме від рішення Уряду. У будь-якому випадку це питання не щодо одного роботодавця. Тому і рішення прийматимуть на національному рівні. Інакше кажучи, якщо буде постанова КМУ з цього приводу, тоді і знатимемо, яку процедуру потрібно пройти. Зараз її не вимагають, і дійсність раніше виданих документів ніхто не заперечує. 

Інша справа, що оновлені міністерства (в разі ліквідації попереднього міністерства) видадуть і оновлені критерії для визнання юросіб критично важливими. Проте наразі ми їх не маємо, а отже, турбуватися про те, чи будуть вони гіршими за попередні, зарано. Як тільки ці критерії з’являться, ми про це обов’язково повідомимо! 

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»