Головна Усі новини Праця та соціальний захист Трудові відносини

Норми тривалості робочого часу на 2018 рік

Оскільки Мінсоцполітики досі не оприлюднило традиційних рекомендацій щодо норм тривалості робочого часу на 2018 рік, фахівці редакції "Дебету-Кредиту" розрахували їх самостійно

Нормальна тривалість робочого часу

Згідно з частиною першою статті 50 КЗпП нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Саме на цій нормі Мінсоцполітики грунтувало свої попередні роз’яснення.

Але при укладенні колективного договору роботодавці і працівники можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу. В цьому випадку оплата праці має провадитись за повною тарифною ставкою, повним окладом. Тобто застосовуються правила скороченої тривалості робочого часу, про які далі.

Довідник "Розрахунок норми тривалості робочого часу на 2018 рік при п'ятиденному робочому тижні" дивіться тут>>

 

Скорочена тривалість робочого часу

Відповідно до частини першої статті 51 КЗпП скорочена тривалість робочого часу встановлюється:

 • для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень,
 • для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) — 24 години на тиждень. Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому цього пункту для осіб відповідного віку;
 • для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці, — не більш як 36 годин на тиждень.

Перелік виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджено постановою КМУ від 21.02.2001 р. № 163.

Законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших).

Скорочена тривалість робочого часу може встановлюватися за рахунок власних коштів на підприємствах і в організаціях для жінок, які мають дітей віком до 14-ти років або дитину-інваліда.

 

Святкові та неробочі дні

Відповідно до ст. 73 КЗпП у 2018 році на підприємствах, в установах, організаціях робота не проводиться у такі святкові і неробочі дні:

 • 1 січня — Новий рік;
 • 7 січня — Різдво Христове;
 • 8 березня — Міжнародний жіночий день;
 • 8 квітня — Пасха (Великдень);
 • 1 і 2 травня — День міжнародної солідарності трудящих;
 • 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);
 • 27 травня — Трійця;
 • 28 червня — День Конституції України;
 • 24 серпня — День незалежності України;
 • 14 жовтня — День захисника України.

Згідно з частиною третьою статті 67 КЗпП у випадку, коли святковий або неробочий день (ст. 73 КЗпП) спіпадає з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого. Отже, у 2018 році матимемо такі перенесення вихідних днів:

 • 7 січня, Різдво Христове, неділя – на понеділок 8 січня;
 • 8 квітня, Пасха (Великдень), неділя – на понеділок 9 квітня;
 • 27 травня, неділя, Трійця - на понеділок 28 травня;
 • 14 жовтня, неділя, День захисника України – на понеділок 15 жовтня.

Під час розрахунку балансу робочого часу слід мати на увазі, що згідно зі ст. 53 КЗпП напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи працівників (крім працівників, зазначених у ст. 51 КЗпП), скорочується на одну годину як при 5-денному, так і при 6-денному робочому тижні, а напередодні вихідних днів тривалість роботи при 6-денному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.

У разі перенесення робочого дня, який передує святковому чи неробочому дню, на інший вихідний день, для збереження балансу робочого часу за рік тривалість роботи у цей перенесений робочий день, має відповідати тривалості передсвяткового робочого дня, як це передбачено ст. 53 КЗпП.

 

Як розраховується норма тривалості робочого часу на рік

Враховуючи те, що роботодавці і працівники самостійно встановлюють те, який час є робочим, навіть Мінсоцполітики у своїх роз’ясненнях не давало рекомендацій на усі випадки.

Зокрема, у листі від 05.08.2016 р. №11535/0/14-16/13, в якому наводилися норми тривалості робочого часу на 2017 рік, Мінсоцполітики наголошувало наступне.

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Законодавством не встановлено єдиної норми тривалостi робочого часу на рiк. Ця норма може бути рiзною залежно вiд того, який робочий тиждень установлений на пiдприємствi (5-денний чи 6-денний), яка тривалiсть щоденної роботи, коли встановленi вихiднi днi. А тому на пiдприємствах, в установах i органiзацiях норма тривалостi робочого часу на рiк визначається самостiйно з дотриманням вимог статей 50-53, 67 i 73 КЗпП.

У цьому листі наводився приклад розрахунку норми тривалостi робочого часу на 2017 рiк, розрахованої за календарем 5-денного робочого тижня з двома вихiдними днями в суботу та недiлю при однаковiй тривалостi часу роботи за день впродовж робочого тижня та вiдповiдним зменшенням тривалостi роботи напередоднi святкових та неробочих днiв.

Аналогічний розрахунок ми наводимо далі - дивіться таблицю у довіднику.

За зазначених умов, залежно від тривалості робочого тижня, норма робочого часу на 2018 рік становитиме:

 • при 40-годинному робочому тижні -  1994,0 год.;
 • при 39-годинному робочому тижні -  1950,0 год.;
 • при 38,5-годинному робочому тижні -  1925,0 год.;
 • при 36-годинному робочому тижні -  1800,0 год.;
 • при 33-годинному робочому тижні -  1650,0 год.;
 • при 30-годинному робочому тижні -  1500,0 год.;
 • при 25-годинному робочому тижні -  1250,0 год.;
 • при 24-годинному робочому тижні -  1200,0 год.;
 • при 20-годинному робочому тижні -  1000,0 год.;
 • при 18-годинному робочому тижні -  900,0 год.

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Заробітна плата , Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 19

Новини по темі

Консультації по темі