Держпраці у Львівській області пояснює, що відповідно до КЗпП трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відповідно до постанови КМУ «Про трудові книжки працівників» відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.
За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Згідно з Законом «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Тому записи у трудовій книжці беруть до уваги під час призначення пенсії, здійсненні виплат за вислугу років, а також при призначенні інших пільг.
Повідомляємо, що записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, виконуються відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій ДК 003:2010 та відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників.
А відтак керівники підприємств, оформляючи кадрову документацію (трудові книжки, накази, штатні розписи тощо), мають записувати назви посад відповідно до Класифікатора професій.
***
Читайте також: Трудові книжки: сучасний погляд на рудимент.