Коментар до листа Мінсоцполітики від 03.02.2020 р. №1476/0/290-20/51
Правові, економічні та організаційні основи проведення індексації грошових доходів визначено Законом від 03.07.1991 р. №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення».
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та нарахування сум індексації прописані у Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженому постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078.
За визначенням, індексація грошових доходів населення – це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст. 1 Закон про індексацію).
І вже у визначенні ми знаходимо відповідь на одне зі запитань, яке ми задали на початку цієї статті. Як правило, що і як індексується, визначається законодавчими та нормативними актами, а не колективними договорами та наказами керівника – вони можуть бути складені, але повинні враховувати норми законодавства.
Головна з таких норм – це те, що індексація є державною мінімальною гарантією в оплаті праці. Про це неодноразово зазначали фахівці Держпраці. А отже, індексувати зарплату в розмірі меншому, ніж встановлено Законом №1282 та Порядком №1078 – не можна!
Відповідно до ст. 33 Закону «Про оплату праці» в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Статтею 95 КЗпП передбачено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Тобто ці закони, які регулюють трудові відносини, теж наполягають на проведенні індексації. А оскільки індексація заробітної плати передбачена КЗпП, вона є мінімальною державною гарантією.
Що можна зазначити щодо індексації в колдоговорі?
У п. 5 Порядку №1078 зазначається, що працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку зі зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом про індексацію та Порядком №1078.
Це означає, що на госпрозрахункових (небюджетних) організаціях індексацію можна провадити в більшому розмірі, ніж передбачено законодавством, а також індексувати не лише оклад, а й, наприклад, середню зарплату для відпускних чи інші виплати. Якщо роботодавець на це згоден – це можна узгодити у колдоговорі. Але якщо узгодили – це зобов’язання доведеться виконувати!
Нагадаємо, що відповідно до ст. 18 Закону «Про колективні договори і угоди» на осіб, які представляють роботодавця чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи і з вини яких порушено чи не виконано зобов’язання щодо колективного договору, угоди, накладається штраф до 100 н.м.д.г. (1700 грн), і вони також несуть дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади.
На вимогу профспілок, іншого уповноваженого трудовим колективом органу роботодавець зобов’язаний вжити заходів, передбачених законодавством, до керівника, з вини якого порушуються чи не виконуються зобов’язання щодо колективного договору, угоди.
Порядок і строки накладення штрафів, передбачених цим Законом, регламентуються КУпАП. Справи з цих питань розглядаються судом за поданням однієї зі сторін колективного договору, угоди або відповідних комісій згідно зі ст. 20 Закону.
Тож, перш ніж передбачати щось подібне в колдоговорі, слід зважати на свої фінансові можливості.
Чи потрібен наказ на проведення індексації зарплати?
Фахівці Мінсоцполітики у коментованому листі зауважили, що Закон про індексацію та Порядок №1078 не передбачають норм та положень щодо необхідності видання наказу в разі настання права на проведення індексації грошових доходів на підприємствах, установах, організаціях.
Оскільки індексація зарплати передбачена нормами закону, то неважливо є на підприємстві такий наказ чи немає – норму закону потрібно виконувати.
***
Читайте також:
- Індексація зарплати у січні 2021 року
- Зміна прожиткового мінімуму з 1 грудня: на які показники це вплине?
- Індексація зарплати: запитання-відповіді
- Не розрахувалися при звільненні: на яку суму може претендувати працівник?
- Нюанси розрахунку середньої зарплати для відрядження: консультує Мінсоцполітики
- Визначення «базового» місяця для індексації, якщо є «вилка» окладів