• Посилання скопійовано

Медогляди працівників – 2021: все що потрібно знати

Працівник зобов’язаний проходити в установленому порядку попередні та періодичні медичні огляди (ст. 159 КЗпП). Також працівники віком до 21 року мають проходити медогляд щороку, неповнолітніх приймають на роботу лише після попереднього медогляду

Медогляди працівників – 2021: все що потрібно знати

Загальні правила

Працівник зобов’язаний проходити в установленому порядку попередні та періодичні медичні огляди (ст. 159 КЗпП). Також працівники віком до 21 року мають проходити медогляд щороку, неповнолітніх приймають на роботу лише після попереднього медогляду.

Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 р. №246, визначено види медичних оглядів працівників:

  • попередні (при прийнятті на роботу);
  • періодичні (протягом трудової діяльності);
  • позачергові (за ініціативною роботодавця чи працівника);
  • щорічні (для осіб до 21 року).

На виконання ст. 123 КЗпП за час перебування в медичному закладі на обстеженні за працівниками, зобов'язаними проходити таке обстеження, зберігається середній заробіток за місцем роботи.

Згідно зі ст. 169 КЗпП роботодавець зобов'язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Також статтею 17 Закону «Про охорону праці» встановлено, що роботодавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок позачерговий медичний огляд працівників:

  • за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров'я пов'язане з умовами праці;
  • за своєю ініціативою, якщо стан здоров'я працівника не дозволяє йому виконувати свої трудові обов'язки.

 

Як проводяться різні види медичних оглядів?

Як проводити медичні огляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, медогляди осіб віком до 21 року, визначає згаданий вище Порядок №246.

Відповідно до вимог цього Порядку до 1 грудня 2021 року складається Акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду на наступний рік та погоджується в Управлінні Держпраці. Роботодавець у вищезазначений термін повинен надати до Управління Держпраці у області заяву щодо визначення категорій працівників, які підлягають медичному огляду.

До заяви, зразок якої подано нижче, додаються:

  • штатний розклад  або витяг з переліком структурних підрозділів та всіх професій;
  • дані лабораторних досліджень умов праці за всіма професіями з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників відповідно до гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу.

На підставі Акта визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, роботодавець складає протягом місяця у чотирьох примірниках поіменні списки працівників за формою, зазначеною у додатку 2 Порядку №246, та узгоджує їх у відділі з питань гігієни та експертизи умов праці Управління Держпраці.

Для проведення попереднього (періодичних) медичного огляду працівників роботодавець укладає договір з лікувально-профілактичним закладом (ЛПЗ) та надає йому список працівників, які підлягають медичному огляду, на підставі якого ЛПЗ складає план-графік їх проведення, погоджує його з роботодавцем і Управлінням Держпраці.

Результати попереднього (періодичних) медичного огляду працівників і висновок Комісії про стан здоров’я заносяться до картки працівника за формою, зазначеною у додатку 7 Порядку, і Медичної картки амбулаторного хворого (ф.025/у).

Крім цього, медогляди повинні проходити особи, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб. Процедура проведення медоглядів цієї категорії працівників визначена Порядком проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок, затвердженим постановою КМУ від 23.05.2001 р. №559 (далі – Порядок №559). 

Порядок №559 визначає проведення медоглядів осіб, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб.

Порядок №559 і Порядок №246 – це два окремих порядки проведення медоглядів.

Порядок №559 не передбачає обов’язкового повідомлення Держпраці про працівників.

Терміни проведення обов’язкових медичних оглядів відповідно до Порядку №559 встановлюються Міністерством охорони здоров’я України.

У разі погіршення епідемічної ситуації за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть приймати рішення щодо проведення позачергових обов’язкових медичних оглядів.

Для проведення обов’язкового періодичного медичного огляду відповідно до Порядку №559 роботодавець складає за погодженням з відповідним головним державним санітарним лікарем список працівників, які повинні пройти цей огляд. Копія списку передається до закладу або установи охорони здоров’я, де проводитиметься цей огляд. У разі проведення попереднього (до прийняття на роботу) обов’язкового медичного огляду роботодавець направляє закладу чи установі охорони здоров’я відповідного листа.

Роботодавець здійснює контроль за проходженням працівниками у встановлені терміни обов’язкових медичних оглядів і несе за це відповідальність.

 

Контроль за організацією та проведенням попередніх та періодичних медоглядів

Контроль за організацією та проведенням попередніх та періодичних медоглядів працівників здійснює Держпраці, якість їх проведення контролюють органи охорони здоров’я та спеціалізовані заклади охорони здоров’я, які мають право встановлювати діагноз професійних захворювань.

 

Відповідальність за відмову від медогляду

Роботодавець не повинен допускати до роботи працівників, яким за медичним висновком така робота протипоказана за станом здоров’я. До робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору, допускають лише за наявності висновку психофізіологічної експертизи.

Якщо працівник відмовляється або ухиляється від проходження обов’язкового медогляду, то роботодавець зобов’язаний відсторонити працівника від роботи без збереження заробітної плати (ст. 46 КЗпП) та має право притягнути його до дисциплінарної відповідальності.

 

Обов'язковість організації роботодавцем медичних оглядів працівників під час карантину

На період карантину та протягом 30 днів після його відміни (завершення) дозволяється залучення до роботи без проходження попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, перерахованих вище (Порядок №559 і Порядок №246).

Ця норма закріплена постановою КМУ від 04.05. 2020 р. №343, якою внесено зміни до постанови КМУ від 11.03.2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»: на період карантину та протягом 30 днів після його відміни (завершення) дозволяється залучення до роботи без проходження попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, робота яких пов’язана зі забезпеченням безпеки руху та обслуговуванням залізничного транспорту, підприємств міжгалузевого промислового залізничного транспорту, працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, визначених переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженим постановою КМУ від 23.05.2001 р. №559 (Офіційний вісник України, 2001 р., №21, ст. 950).

Цю ж норму продубльовано постановою КМУ від 22.07.2020 р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Водночас звертаємо увагу роботодавців, що окремих повідомлень від Держпраці про призупинення дії Порядку №246 – складання Акта визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду на наступний рік до 1 грудня поточного року через карантин, не було.

Винятком є щорічний обов’язковий медогляд працівників віком до 21 року. Для них медогляди, як і раніше, обов’язкові.

 

ЗРАЗОК  ЗАЯВИ

Для визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним)  медичним оглядам, згідно з Наказом МОЗ України

№246 від 21.05.2007 р.

 

вих. №_____   від_____

                                                                                          Начальнику

                                                                                          Управління Держпраці

у ________________ області

ПІБ

Адреса

тел., факс

E-mail:

                                                                                       (реквізити заявника___________,

контактний телефон___________)

 

Прошу Вас розглянути надані документи та визначити категорії працівників (назва підприємства, адреса), які підлягають попередньому (періодичним)  медичним оглядам у 20___  році з наступним складанням акта, відповідно додатку 1 до пункту 2.2 наказу МОЗ України від 21.05.07 р. №246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій».

До заяви додається:

- перелік професій, посад та відповідно кількість працюючих по структурних підрозділах підприємства згідно зі штатним розписом (з печаткою та підписом керівника) -  на ___ аркушах;

- протоколи лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на робочих місцях працівників відповідно до гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу (копії, завірені належним чином) - на ______аркушах.

- перелік робіт зі зазначенням професій, які  виконуються працюючими підприємства згідно з додатком 5 до пункут 2.6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій.

Посада                                              Підпис                                                П І Б

М.П.

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»