16 грудня 2024 року у ВРУ зареєстровано законопроєкт №12326 "Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання трудової міграції та усунення дискримінації у сфері трудових правовідносин".
Як зазначено у пояснювальній записці, метою законопроєкту є створення умов для:
- залучення додаткового людського капіталу для відновлення країни після воєнних руйнувань;
- створення умов для залучення іноземних інвестицій, необхідних для відбудови інфраструктури та економіки;
- посилення заходів безпеки для протидії можливим ризикам, пов’язаним із незаконною міграцією та злочинними елементами.
Так, положеннями цього проєкту передбачається скасування необхідності отримання дозволу на застосування праці іноземців, а також запровадження довгострокових віз, що видаються іноземцям, які мають намір прибути в Україну з метою працевлаштування.
Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та/або які постійно проживають в Україні, та/або яких визнано в Україні біженцями, та/або яким надано притулок в Україні, та/або яких визнано особами, що потребують додаткового захисту, та/або яким надано тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію в Україну, матимуть право на зайнятість на підставах і в порядку, встановлених для громадян України.
Не можуть призначатися на посаду або займатися трудовою та іншою діяльністю в Україні іноземці та особи без громадянства, включені до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, а також іноземці та особи без громадянства, до яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи.
Роботодавці відповідно матимуть право на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, яке здійснюватиметься на таких самих засадах, як і застосування праці громадян України.
Застосування праці громадян Російської Федерації, Республіки Білорусь, а також інших держав, визнаних такими, що становлять загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності і демократичному конституційному ладу та іншим національним інтересам України, здійснюватиметься за погодженням із регіональними органами Служби безпеки України.
У разі прийняття цей Закон набере чинності через три місяці з дня його опублікування.